Lotos wydobędzie więcej baryłek

Gdańska spółka od ponad dwóch lat zapowiada wzrost wydobycia, które jednak wciąż spada. W 2020 r. w końcu ma się udać.

O tym, że spadający poziom wydobycia jest dla Lotosu problemem, gdańska spółka mówi przynajmniej od 2017 r. Zapowiadała, że będzie lepiej, ale wciąż nie jest. W środę obiecała, że trend spadkowy przełamie wreszcie w 2020 r.

— Jednym z celów Lotosu na 2020 r. jest odwrócenie spadkowego trendu w wydobyciu węglowodorów — stwierdził w środę Mateusz Bonca, prezes Lotosu.

Zmianę trendu za cel stawiał sobie również jego poprzednik, Marcin Jastrzębski. Dokładnie dwa lata temu tłumaczył, że złoża Lotosu są w fazie dojrzałości i już się kurczą.

— Mam nadzieję, że ta konferencja jest ostatnią, na której mówię o spadku produkcji — powiedział Marcin Jastrzębski w październiku 2017 r.

Nie była. Lekarstwem na spadek miały być przejęcia. Pod uwagę brano akwizycje w Norwegii lub w brytyjskiej części Morza Północnego. Zapowiedzi Mateusza Boncy wynikają tymczasem z uruchomionego we wrześniu wydobycia na złożu Utgard. To złoże dodaje dziś około 9 tys. boe (ekwiwalent baryłki ropy naftowej) dziennie. Przejęcia nadal są jednak w planach.

— Analizujemy wiele projektów. Nic nie jest wykluczone — podkreśla Mateusz Bonca.

Do 2022 r. Lotos zakłada dojście do wydobycia na poziomie około 30-50 tys. boe dziennie. W trzecim kwartale wyniosło ono 17,8 tys. baryłek dziennie i było o 5,8 proc. niższe niż w drugim kw. Zakupowe plany mogą zaskakiwać — trwają wszak prace nad przejęciem Lotosu przez siostrzany Orlen. Komisja Europejska, która ma wyrazić zgodę na transakcję, na razie postanowiła „zatrzymać zegar”, co może opóźnić decyzję, spodziewaną pierwotnie 20 stycznia 2020 r.

— Połączenie przyniesie wymierne korzyści obu firmom — uważa Mateusz Bonca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane