LPR chce ograniczenia handlu w niedzielę - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-02-2006, 08:11

Połowie LPR chcą ograniczenia handlu w święta i niedziele w obiektach zatrudniających powyżej pięciu osób - informuje "Nasz Dziennik". Gazeta relacjonuje czwartkowe posiedzenie połączonych sejmowych komisji: Gospodarki oraz Pracy i Polityki Społecznej, w trakcie którego parlamentarzyści zapoznali się z informacjami dotyczącymi skutków wprowadzenia w życie takich rozwiązań.

Połowie LPR chcą ograniczenia handlu w święta i niedziele w obiektach zatrudniających powyżej pięciu osób - informuje "Nasz Dziennik". Gazeta relacjonuje czwartkowe posiedzenie połączonych sejmowych komisji: Gospodarki oraz Pracy i Polityki Społecznej, w trakcie którego parlamentarzyści zapoznali się z informacjami dotyczącymi skutków wprowadzenia w życie takich rozwiązań.

Dziennik przypomina, że pod koniec ubiegłego roku Liga złożyła projekt zmian w kodeksie pracy. Zgodnie z nimi wprowadzony byłby zakaz handlu w niedziele i święta, z wyjątkiem np. aptek oraz placówek handlowych zatrudniających nie więcej niż 5 pracowników. Na wykonywanie takiej pracy konieczna byłaby zgoda pracownika wyrażona na piśmie. Projekt przewiduje dla nich także prawo do dodatkowego wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę lub święto.

"Przykład krajów zachodnich, gdzie istnieją takie uregulowania, dowodzi, że takie ograniczenie jest realne" - zauważył członek sejmowej Komisji Gospodarki Bogusław Sobczak.

Poseł dodał, że byłoby ono korzystne nie tylko dla małych i średnich firm, ale również dla rodzin, które mogłyby wypoczywać w swoim gronie, a nie spędzać czas na zakupach czy w pracy.

Zmiany - czytamy - krytykują prywatni pracodawcy. Według nich, w Polsce zatrudnionych jest zaledwie 52 proc. osób w wieku produkcyjnym. Dlatego do prac nad zakazem powinno się wrócić za kilka lat. Pracodawcy zgadzają się, że czas pracy powinien być kontrolowany, a nieprzestrzeganie prawa przez pracodawców - karane.

Zabierający głos w imieniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Robert Kwiatkowski nie chciał zająć stanowiska w sprawie zakazu i stwierdził, że Unia Europejska pozostawia swobodę w tej kwestii - relacjonuje gazeta.

Andrzej Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji przekonywał, że skutkiem regulacji będzie bankructwo sklepów realizujących swoją sprzedaż głównie w niedzielę.

Działania legislacyjne związane z ograniczeniem handlu w niedziele i święta były podejmowane w Sejmie już dwukrotnie. Pierwszy projekt w tej sprawie wpłynął w 1999 roku. Jednak za każdym razem działania posłów kończyły się niepowodzeniem - pisze "Nasz Dziennik".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane