LPR nie popiera "becikowego" proponowanego przez rząd

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-11-2005, 19:08

Liga Polskich Rodzin nie popiera "becikowego" w kształcie zaproponowanym we wtorek przez rząd, gdyż nie jest to przejaw polityki prorodzinnej, a dodatek socjalny dla najuboższych rodzin - powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie poseł LPR Radosław Parda.

Liga Polskich Rodzin nie popiera "becikowego" w kształcie zaproponowanym we wtorek przez rząd, gdyż nie jest to przejaw polityki prorodzinnej, a dodatek socjalny dla najuboższych rodzin - powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie poseł LPR Radosław Parda.

"Wczorajsza decyzja rządu w sprawie podwyższenia  +becikowego+ z 500 do 1000 zł jest przeznaczona tylko dla najbiedniejszych, tj. dla tych rodzin, których dochód wynosi 504 zł. Jest to polityka socjalna" - ocenił Parda.

Zaznaczył, że w projekcie ustawy LPR nie ma mowy o zmianie zasiłku za urodzenie dziecka.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, autorstwa LPR, który wprowadza 1 tys. zł tzw. becikowego - zasiłku z tytułu urodzenia dziecka, niezależnie od dochodów rodziców - trafił w ubiegły czwartek po burzliwej debacie w Sejmie do komisji: Polityki Społecznej oraz Rodziny i Praw Kobiet.

"Mam nadzieję, że ta koncepcja, którą przyjęła LPR, tj. powszechności i równości wypłacania 1000 zł, jednak będzie przyjęta przez rząd" -  powiedział Parda.

Swoje argumenty przeciwko rządowej autopoprawce do ustawy o świadczeniach rodzinnych klub LPR przedstawił także w oświadczeniu przesłanym PAP w środę po południu. Stwierdza w nim m.in., że "zaproponowane przez rząd kryterium dochodowe (...) nie spełnia kryteriów programu prorodzinnego". Jednocześnie Liga domaga się od premiera Kazimierza Marcinkiewiczqa wypełnienia zobowiązań "co do realizacji koncepcji +becikowego+".

"Nierealizowanie tego postulatu rodzić będzie poważne wątpliwości co do rzeczywistych intencji nowego rządu wobec uprzednio deklarowanego programu wyborczego w  zakresie polityki prorodzinnej" - czytamy w oświadczeniu.    

Po wtorkowym posiedzeniu rządu Marcinkiewicz zapowiedział zwiększenie do tysiąca zł zasiłku z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowego, oraz wydłużenie z 16 do 18 tygodni urlopów macierzyńskich. Rząd przyjął stosowne projekty nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz nowelizacji Kodeksu pracy.   

Zasiłek ma być podniesiony od stycznia 2006 r. z 500 zł do tysiąca zł, ale tylko dla kobiet, w rodzinach których dochód na osobę nie przekracza 504 zł, a z dzieckiem niepełnosprawnym 583 zł.  Pieniądze na wypłatę "becikowego" i wydłużenie urlopów macierzyńskich zostały zapisane w autopoprawce rządu do budżetu na 2006 r., którą przyjął rząd.

Według komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu, zwiększenie "becikowego" to dodatkowy koszt dla budżetu w wysokości około 130 mln zł, zaś wydłużenie urlopów macierzyńskich - około 150 mln zł rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane