Czytasz dzięki

LSA odchudzi stołeczną starówkę

opublikowano: 17-03-2016, 22:00

Certyd — to innowacyjne kruszywo, którym podlaska spółka odciąży i ociepli jedenaście zabytkowych kamienic Starego Miasta.

Warszawskie kamienice znajdujące się na najbardziej reprezentacyjnej północnej pierzei starówki, zwanej Miejską (wcześniej Dekerta), od 1954 r. nie przechodziły żadnych remontów. Teraz postanowiono poddać je kompleksowej modernizacji pod okiem konserwatora zabytków. Kamienice będą miały odchudzone, ale też wzmocnione stropy — a wszystko dzięki innowacyjnemu kruszywu o nazwie Certyd. Ten materiał jest produkowany przez firmę LSA w Sowlanach pod Białymstokiem. Certyd to lekkie, wytrzymałe kulki, które zastępują produkty pozyskiwane metodami tradycyjnymi. Proces produkcyjny tego kruszywa jest chroniony wieloma patentami, a podczas jego wytwarzania istotne znaczenie mają rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska. Innowacyjny materiał ma zastosowanie także m.in. w budownictwie jednorodzinnym, przy budowie hal przemysłowych i w drogownictwie. — W tym przypadku nasze kruszywo zostało użyte do odciążenia sklepień, które jednocześnie będą cieplejsze i lepiej niż wcześniej wygłuszone akustycznie. Dodatkowo dzięki Certydowi taki strop będzie mógł przyjmować teraz większe obciążenia. To bardzo wygodne rozwiązania dla użytkowników budynku — zwraca uwagę Piotr Olszak, główny logistyk z LSA. — W obiektach zabytkowych tej klasy nie pozwala się na żadne kompromisy. W takich przypadkach zastosowanie mają tylko materiały budowlane o najlepszych parametrach. Tym bardziej cieszy, że stosowane jest nasze kruszywo — dodaje Krzysztof Łuczaj, prezes LSA. Na zewnątrz widać już odnowione fasady. Kolory są dokładnie takie jak po odbudowie ze zniszczeń wojennych. W środku prace zakończą sie w tym roku, a pełną dostępność dla zwiedzających obiekt zyska w 2017 r.

To kolejny remont historycznych budowli, w którym jest wykorzystywany Certyd. W końcu ubiegłego roku firma otrzymała zlecenie na dostawę kruszywa do Tenczyna, gdzie znajduje się XIV-wieczny zamek, jeden z kilku na Szlaku Orlich Gniazd. Historia obeszła się z tym obiektem brutalnie i dziś zostały z niego głównie mury. Dlatego teraz przechodzi remont. Tu też Certyd został użyty do odciążenia sklepień. Kruszywo było do nich wsypywane (miejscami nasyp miał nawet metr grubości), a na górę wylewano betonową posadzkę. Dzięki temu konstrukcja odzyskała swoje parametry wytrzymałościowe i jest jednocześnie dużo lżejsza. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane