Lubelskie start-upy z potencjałem

  • DI
opublikowano: 09-02-2019, 15:30

Firma Samsung Electronics w środę uruchomiła w Lublinie swój drugi inkubator w Polsce. Przestrzeń przeznaczona jest dla start-upów zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Uczestniczymy w doborze start-upów do Samsung Inkubator Lublin i razem z naukowcami z Politechniki Lubelskiej zapewniamy im ekspercką wiedzę. Potencjał nowych pomysłów możemy wykorzystać w projektach ogólnopolskich - powiedział w rozmowie z PAP Maciej Siciarek z NASK.

Partnerami niekomercyjnego projektu są Politechnika Lubelska oraz NASK - Państwowy Instytut Badawczy.

"NASK PIB jest jednym z najważniejszych ośrodków, w którym koncentruje się największa wiedza o aktualnych zagrożeniach w cyberprzestrzeni. Dlatego właśnie jesteśmy partnerem projektu Samsung Inkubator w Lublinie. Wnosimy wiedzę na poziomie rozwiązań inżynierskich, jak również świadomość trendów ataków cybernetycznych" - wyjaśnił kierownik Działu Innowacji Cyberbezpieczeństwa i Wsparcia Komercjalizacji NASK Maciej Siciarek.

"Rola NASK-u będzie w inkubatorze dwojaka: po pierwsze będziemy wspomagali firmę Samsung w doborze start-upów objętych projektem, a po drugie będziemy mogli wykorzystać naszą ekspercką wiedzę i inspirować w zakresie kierunków rozwoju tworzonych aplikacji, systemów i rozwiązań" - wskazał rozmówca PAP.

"W NASK-u pracujemy równolegle nad bardzo wieloma projektami, w których wykorzystanie potencjału start-upów może być niezwykle istotne. Na przykładzie zaprezentowanej firmy Real Buddy - pokazana technologia może być wykorzystana w ramach systemów wspomagających edukację oraz ochronę dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami, na przykład projektu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej" - stwierdził Siciarek.

Real Buddy było pierwszym start-upem przedstawionym w ramach inkubatora w Lublinie. Firma zaprezentowała pomysł na aplikację dbającą o cyberbezpieczeństwo dzieci z wykorzystaniem specjalnych algorytmów, które monitorują komunikację w poszukiwaniu treści wrażliwych, a w razie potrzeby alarmują rodziców. Według twórców odbywa się to bez naruszania prywatności młodych użytkowników, a dzięki zastosowaniu algorytmów uczących się nie jest konieczne ręczne wprowadzanie słów kluczowych.

Według informacji południowokoreańskiego koncernu kolejne start-upy zaproszone do udziału w programie Samsung Inkubator Lublin zostaną ogłoszone w marcu. Proces rejestracji w trybie online potrwa do 27 lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy