Lubin znów chce mieć tereny w SSE

MAG
22-05-2015, 11:14

Miasto przygotowuje 500 ha terenów inwestycyjnych. Liczy, że za kilka lat wejdą tu firmy, które zastąpią KGHM.

Robert Raczyński, prezydent Lubina, przygotowuje miasto do czasów, w których KGHM nie będzie głównym pracodawcą w regionie.

— Trzeba zdobywać miejsca pracy w innych sektorach. Dlatego miasto przygotowuje strefę przemysłową o powierzchni blisko 500 ha na granicy gmin miejskiej i wiejskiej, tuż przy powstającej drodze ekspresowej S3 — mówi Ryszard Wawryniewicz z firmy doradczej CEDOS, która pracuje dla miasta.

Należące do gmin i Agencji Nieruchomości Rolnych tereny będą miały bezpośredni dostęp do węzła przy S3, ale także do drogi wojewódzkiej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała już umowę z Mota-Engil, portugalskim wykonawcą drogi, która powinna być gotowa za 2,5 roku.

— Równolegle będziemy pracować nad strefą przemysłową, co wpisuje się w projekt Ministerstwa Gospodarki, który przewiduje przygotowanie terenów inwestycyjnych przy drogach ekspresowych. Trwają prace przygotowawcze, czyli zmiana studium uwarunkowań. Będą potrzebne nowe plany zagospodarowania przestrzennego czy budowy infrastruktury. Wkrótce będziemy mogli rozmawiać z inwestorami — mówi Ryszard Wawryniewicz.

Miasto chce, by strefa przemysłowa stała się częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Od kilku lat w strefie jest już 14,87 ha w Lubinie. — Nikt tu nie zainwestował. Teren jest dość trudny — wymaga niwelacji. Poza tym ze względu na KGHM Lubin ma sławę drogiego miasta. Gdy wydzielić płace górnicze, pensje wcale nie są takie wysokie — twierdzi Dorota Włoch, wiceprezes legnickiej strefy.

Nowa działka ma duży potencjał.

— Ten teren może być dobrze połączony z miastem, a inwestorzy nie lubią stref w dzikim polu. W Legnicy dobrze rozwija się podstrefa Legnickie Pole, ale oddalona Krzywa trochę gorzej — mówi Dorota Włoch. Nową działkę chwali także Ryszard Wawryniewicz. — Oglądałem wiele terenów inwestycyjnych. To jeden z najlepszych w Polsce — twierdzi Ryszard Wawryniewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Lubin znów chce mieć tereny w SSE