Lublin pod ramię z funduszem BGK

TM
opublikowano: 17-05-2016, 13:16

Samorząd i państwowy bank utworzą spółkę, która będzie budować mieszkania komunalne. Wartość projektu sięgnie maksymalnie 50 mln zł.

Jarocin, Żyrardów, a teraz Lublin. Fundusz Municypalny BGK wykłada gotówkę na samorządowe inwestycje. W Lublinie powstanie 300 mieszkań komunalnych w nowatorskiej formule. Inwestycją zajmie się spółka celowa, której udziałowcami będą samorząd i fundusz. Ten ostatni pokryje koszty projektowania i  budowy. Miasto wniesie aport w postaci nieruchomości. Wartość prac oszacowano maksymalnie na 50 mln zł. Realizacja inwestycji zajmie 2 lata. Miasto stopniowo (przez 23 lata) będzie wykupywać udziały w spółce, umożliwiając funduszowi wyjście z inwestycji. Jest to rozwiązanie korzystne dla budżetu miasta. Wykupu udziałów jest zaliczany do wydatków majątkowych i jako taki nie obciąża wskaźników zadłużenia. 

Przypomnijmy, że niedawno Jarocin ogłosił podobny projekt z Funduszem Municypalnym. Do września 2018 r.  w wielkopolskim mieście ma powstać 400 mieszkań, wykończonych "pod klucz” i przeznaczonych na wynajem dla najuboższych rodzin. Z kolei Żyrardów odnowi Kantor, czyli zabytkowy budynek dyrekcji fabryki włókienniczej, uważany za ikonę Żyrardowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu