Lublin wchodzi na wyższy poziom

opublikowano: 09-12-2015, 22:00

Niemiecka firma IBS otwiera centrum B+R, nad miastem kołuje inwestor z branży lotniczej.

140 firm zastanawiało się w tym roku nad inwestycją w Lublinie, dwukrotnie więcej niż w 2014 r. Kilka z nich tworzy bardzo zaawansowane miejsca pracy. Najnowszy inwestor to IBS. — To niemiecka spółka zajmująca się optymalizacją procesów produkcyjnych dla koncernów motoryzacyjnych. Zarejestrowała dwa miesiące temu polską spółkę: KS Engineering Technology i otworzyła biuro badawczo- -rozwojowe, w którym zatrudnia kilkanaście osób — opowiada Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów w Lublinie. Jest szansa na kolejny taki projekt.

— Prowadzimy rozmowy ze spółką, która szuka miejsca pod centrum B+R dla branży lotniczej. Decyzja może zapaść w styczniu przyszłego roku — dodaje Mariusz Sagan.

Pierwsza liga

60 proc. zainteresowanych miastem inwestorów działa w branży usług dla biznesu.

— W tym roku pojawiają się spółki z bardziej zaawansowanymi niż dotychczas procesami. W listopadzie biuro otworzyła Team International, amerykańska spółka oferująca usługi IT, która zatrudni 100 osób. Przenosi część kadry i procesów z Ukrainy — mówi Mariusz Sagan.

W tym roku Lublin wybrały także inne firmy z sektora nowoczesnych usług: polskie Edge One Solutions, Akanza, OEX Voice, amerykańska MTBC Europe oraz szwajcarskie Impaq i Aryxe. Wszystkie stworzą co najmniej 620 miejsc pracy. Tylko w tym roku zatrudniły już 260 osób.

— W budowie lub przygotowaniu jest 120 tys. mkw. powierzchni biurowej. Mamy już 160 tys. mkw. To pozwala nam doścignąć pierwszą ligę: Łódź, Poznań i Katowice, które mają po 300-400 tys. mkw. To taki przełomowy poziom — uważa Mariusz Sagan.

Strefa kusi

Nie brakuje też inwestycji produkcyjnych. Do lubelskiej podstrefy Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej weszło w tym roku sześć firm. To Elpes z branży przemysłu lekkiego, Modern Expo, holenderska firma meblarska, budowlany Pol-Skone, lotniczy Cewar, spożywcza Lubella i obuwniczy Protektor. Łącznie deklarują 196 mln zł inwestycji i 255 etatów (pierwsze miejsca pracy pojawią się w przyszłym roku). Ponadto deweloperzy budują w strefie hale pod wynajem. Panattoni oddał 15 tys. mkw., które wynajmuje firma Spiżarnia, eksporterowi żywności do Wielkiej Brytanii i Irlandii. MLP zbudował obiekt, który jako centrum logistyczne wykorzystuje sieć Stokrotka.

— Tylko w centrum Panattoni do końca 2017 r. powstanie tysiąc miejsc pracy — szacuje Mariusz Sagan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu