Lublin wyśle start-upy do Nevady

opublikowano: 05-10-2018, 11:06

To pierwszy realizowany w skali międzynarodowej publiczny program wsparcia technologicznych przedsiębiorców w województwie lubelskim. Tutejsze firmy przejdą szereg warsztatów i przedstawią się amerykańskim inwestorom.

Międzynarodowa współpraca środowisk startupowych w największych biznesowych ośrodkach kraju - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu – coraz mocniej się upowszechnia. Mniejsze ośrodki, który dotychczas nie wyróżniały się znacząco na startupowej mapie Polski, dopiero zaczynają nawiązywać międzynarodowe relacje. Obecnie Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego (UMWL) realizuje program akceleracyjny NLAB Nevada - Lubelskie Acceleration Bridge. Transatlantycka inicjatywa zrodziła się po wcześniejszej wizycie gubernatora Nevady. W jej efekcie 10 firm z regionu zostanie wysłanych o Stanów Zjednoczonych na 14 dniowe warsztaty i spotkania z tamtejszymi ekspertami, przedsiębiorcami i inwestorami. 

- Program pozwala sprawdzić firmie szanse i luki rynkowe, które może wypełnić. Pomaga też uchronić się przed błędami, które wiele firm popełnia na początku - mówi Paweł Pietrasiński z Nevada Governor’s Office of Economic Development. 

Przedstawiciele UMWL podkreślają, że Nevada daje duże możliwości współpracy z przedsiębiorcami, ale także naukowcami. Jest też „amerykańskim rajem podatkowym” bez „stanowego podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz od przedsiębiorców (CIT). Dodatkowo w kompetencjach władz poszczególnych hrabstw są zwolnienia podatkowe od zainwestowanego kapitału”. 

Start-upy, które otrzymają bilet do Nevady zostaną wybrane jeszcze w październiku. Obecnie uczestniczą one w lokalnych warsztatach i spotykają z trenerami biznesu z województwa lubelskiego. 

Według raportu fundacji Startup Poland, w Lublinie działa ok 6 proc. krajowych start-upow. Region dopiero w ostatnich latach zwiększył nieco swoją aktywność w zakresie wsparcia przedsiębiorczości technologicznej. Do głosu dochodzić zaczynają tu firmy m.in. z sektora agrotech czy internetu rzeczy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik/PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu