Lubuskie ma parametry budżetu

PAP
opublikowano: 26-11-2009, 11:05

359,5 mln zł dochodów oraz 403,2 mln zł wydatków – tak ma wyglądać budżetu województwa lubuskiego na 2010 r. Sporo pójdzie na inwestycje. To nasza dobra tradycja - zapewnia Marcin Jabłoński, marszałek województwa.

W strukturze dochodów największą część stanowi subwencja ogólna (39,02 proc.) i udział w podatku PIT, CIT - 23,16 proc. Prawie 11 proc. będzie pochodzić z dotacji z budżetu państwa (bez przyznanych na zadania finansowane z UE).
Wydatki regionu zdominują zadania związane z transportem oraz inwestycjami. Na transport przewidziano w budżecie ponad 163 mln zł - o prawie 23 proc. więcej niż w tym roku. Na inwestycje władze regionu zaplanowały 123,5 mln zł. O jedną trzecią wzrosną wydatki na ochronę zdrowia, planowane na 13,5 mln zł, a dwukrotnie na kulturę fizyczną i sport - w projekcie 21,6 mln zł.
Deficyt budżetowy jest planowany na 43,6 mln zł, a ogólny niedobór środków finansowych wynikający z konieczności spłacania zaciągniętego kredytu 48,9 mln zł. Na zbilansowanie budżetu województwo ma zaciągnąć długoterminowy kredyt w banku krajowym.
- Uważamy, że dobrą tradycją naszego województwa od kilku już lat jest łożenie dużych nakładów na inwestycje infrastrukturalne, komunalne. Od trzech lat Lubuskie utrzymuje pierwsze miejsce w kraju jeśli chodzi o wysokość nakładów infrastrukturalnych na jednego mieszkańca, stąd też takie parametry tego budżetu, w wyniku których ok. 30 proc. wydatków stanowią wydatki na inwestycje – mówi  Marcin Jabłoński, marszałek woj. lubuskiego.
W budżecie na 2010 rok nie ujęto środków, jakie region ma otrzymać z Unii Europejskiej. W przypadku Lubuskiego chodzi o ponad 450 mln zł. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych pieniądze te od przyszłego roku nie są ujmowane w budżecie województwa.
- A zatem środki, jakimi będziemy zarządzać w 2010 roku, sięgną 850 mln zł. Instytucją płatniczą będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, ale my oczywiście zarządzamy środkami; to u nas beneficjenci będą składać wnioski, to my będziemy dawać dyspozycje płatnicze – mówi Małgorzata Kuźniar, skarbnik województwa lubuskiego
W 2009 roku budżet Lubuskiego zakładał 437,5 mln zł dochodów i niecałe 457,5 mln wydatków. Tegoroczny budżet ujmował również środki z UE w wysokości ok. 130 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Lubuskie ma parametry budżetu