Lubuskie wesprze młodych bezrobotnych

  • Marta Bellon
opublikowano: 23-06-2015, 00:00

28,2 proc. - taki odsetek ogółu niezatrudnionych mieszkańców w województwie lubuskim stanowili młodzi bezrobotni (dane z końca kwietnia tego roku).

Programami z nowej unijnej perspektywy finansowej regiony będą walczyć ze starymi problemami. Pomoże PO WER.

Powiatowe urzędy pracy w woj. lubuskim dostaną w tym roku prawie 22,4 mln zł z unijnego programu PO WER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) z nowej perspektywy finansowej 2013-20. Pieniądze zostaną przeznaczone na aktywizację młodych ludzi mających problemy ze zdobyciem pracy. Część tych funduszy trafi bezpośrednio do beneficjentów w formie dotacji na założenie działalności gospodarczej, wydatki na pomoc prawną, konsultacje i doradztwo. Urzędy pracy będą mogły wydać pieniądze z programu PO WER na identyfikację potrzeb osób młodych i diagnozowanie ich możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego. Fundusze będą mogły być również przeznaczone m.in. na szkolenia, staże i praktyki. Dofinansowane projekty muszą być adresowane do bezrobotnych w wieku 18-29 lat, którzy są zarejestrowani w urzędach pracy, nie kształcą się ani nie szkolą.

— Projekty mogą także dotyczyć nabywania, podwyższania lub dostosowywania kompetencji, kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy poprzez szkolenia, zdobywania lub uzupełniania doświadczenia zawodowego poprzez staże i praktyki czy też pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub wstępnego zagospodarowania w nowym miejscu zamieszkania — tzw. bon na zasiedlenie — wyjaśnia Małgorzata Kordoń, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Zielonej Górze. Jutro (24.06) powiatowe urzędy pracy z województwa lubuskiego podpiszą umowy z zielonogórskim WUP — instytucją pośredniczącą w wydatkowaniu unijnych pieniędzy — o dofinansowanie projektów pozakonkursowych w ramach programu PO WER. W poprzednich latach 2007- -13 funkcjonował Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

— Z tego programu w ciągu siedmiu lat w unijnych projektach z priorytetu VI wzięło udział niemal 40 tys. osób bez względu na wiek. Byli to bezrobotni, a także osoby pracujące, ale poszukujące innego zatrudnienia bądź takie, które chciały założyć własną firmę. Blisko 6 tys. Lubuszan rozpoczęło działalność gospodarczą — informuje Waldemar Stępak, p.o. dyrektora WUP w Zielonej Górze. WUP w Zielonej Górze realizował projekt „Lubuski Przedsiębiorca”, w którym 146 osób otrzymało dotację na własną działalność. 70 proc. z tych firm nadal działa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon, PAP

Polecane