Lucy zmienia portfel!

Łukasz Ostruszka, Andrzej Stec, video: Tomasz Szczepaniak
opublikowano: 19-07-2010, 09:52

Szympansica Lucy z warszawskiego zoo miała już dość porażek na GPW. Właśnie zmieniła portfel. Stawia na giełdową defensywę. Idzie bessa?

Lucy po raz drugi wybrała spółki do swojego giełdowego portfela. Poprzednie zakupy z kwietnia ubiegłego roku nie okazały się bowiem zbyt szczęśliwe — jej portfel przyniósł do dzisiaj zysk w wysokości zaledwie 10 proc., podczas gdy WIG20 wzrósł w tym czasie o 35 proc.

Zobacz, jak Lucy zmienia portfel:

 

Tym razem szympansica postawiła na duże energetyczne spółki w większości z państwowym rodowodem: PGE, PGNiG, KGHM, CEZ. Lucy postanowiła pozostawić z poprzedniego portfela tylko TP. Pozbyła się natomiast akcji Biotonu i Agory, a także Cersanitu i Asseco Poland.

To bardzo defensywny wybór. Nie należy się więc spodziewać piorunujących zysków i giełdowych rajdów w portfelu Lucy. Zamiast dreszczyku emocji towarzyszącego poprzedniemu portfelowi i poszukiwania prawdziwych perełek, szympansica wybrała spółki dojrzałe, dywidendowe z dość stabilnym kursem giełdowym.

Skąd ta pasywność? Podobno Lucy desperacko szuka w życiu stabilizacji i to pragnienie odbiło się najwyraźniej na jej wyborach giełdowych. Pracownicy zoo twierdzą, że Lucy, która niedawno obchodziła wspólnie z "Pulsem Biznesu" swoje siódme urodziny, szuka życiowego partnera i chce się ustatkować.
Inwestycje Lucy to eksperyment. Ma pokazać, czy na giełdzie opłaca się taktyka losowa przy wyborze spółek. Eksperyment zaczął się w kwietniu zeszłego roku, wtedy Lucy wybrała swój pierwszy portfel. W tamtym czasie światowe indeksy rosły jak szalone, i to bez większych korekt. To tylko zwiększyło wiarygodność naszego badania.

Na razie wniosek z eksperymentu płynie więc jeden: na giełdzie nie ma co liczyć na szczęście, a warto postawić na wiedzę, analizę i doświadczenie. Lucy jednak dalej inwestuje, a my czekamy na moment, w którym szczęście zacznie jej sprzyjać. Przy okazji szympansica stała się naszym redakcyjnym pupilem. "Puls Biznesu" ma stały status opiekuna Lucy i stara się by żyło jej się w Polsce jak najlepiej. Opiekunowie przyznają, że inwestorska chętnie dzieli się z innymi szympansami profitami giełdowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka, Andrzej Stec, video: Tomasz Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lucy zmienia portfel!