„Łucznik” będzie sprzedawał broń w USA

DI, PAP
opublikowano: 29-03-2014, 08:43

Fabryka Broni „Łucznik” zarejestrowała w Teksasie spółkę, która zajmie się dystrybucją wyrobów radomskiego zakładu w Stanach Zjednoczonych. Na razie „Łucznik” przymierza się do sprzedaży broni na rynku cywilnym. W planach jest też uruchomienie w USA niewielkiej wytwórni.

FB Radom USA LLC to spółka, w której radomska Fabryka Broni „Łucznik” posiada 100 proc. udziałów. Łucznik zdecydował się na jej uruchomienie w USA, bo to największy rynek broni cywilnej na świecie. Rocznie do Stanów Zjednoczonych importowanych jest 3,5 mln sztuk broni.

Zobacz więcej

Karabinek szturmowy wz. 96 BERYL fot. "Łucznik" / fabrykabroni.pl

W USA dostępność do broni, jej sprzedaż, posiadanie i użycie, regulują prawa poszczególnych stanów.

„Łucznik” wybrał na lokalizacje swojej spółki Teksas, gdyż – jak powiedział PAP prezes fabryki Tomasz Nita – w tym stanie są sprzyjające warunki dla wytwórców broni.

„W Teksasie sprzedaje się najwięcej w całych Stanach Zjednoczonych tego typu wyrobów, jest wydanych najwięcej zezwoleń na posiadanie broni i najwięcej zarejestrowanych jednostek broni” – wyjaśnił Nita. Dodał, że chociaż siedziba spółki będzie w Teksasie, to wyroby „Łucznika” mają być sprzedawane w całych Stanach Zjednoczonych.

Spółka ma rozpocząć działalność jeszcze w tym roku. Będzie prowadzić sprzedaż bezpośrednią oraz poprzez współpracujących z nią pośredników.

„Łucznik” planuje także uruchomienie w Teksasie niewielkiej wytwórni, w której byłoby produkowanych kilka elementów broni. Tutaj miałaby być także składana gotowa broń z części wyprodukowanych na miejscu oraz dostarczonych z fabryki w Radomiu.

Koszt utworzenia niewielkiej wytwórni w USA nie będzie wysoki. Szacuje się go na około pół miliona zł. W spółce ma pracować kilkanaście osób. Zostaną one przeszkolone przez fachowców z radomskiej fabryki.

Wytwórnia ma ruszyć w drugiej połowie 2015 r. "Łucznik" liczy, że na rynek amerykański będzie trafiać kilka tysięcy sztuk różnego rodzaju pistoletów i karabinków produkowanych w Radomiu.

W przyszłości spółka chciałaby też dostarczać swe produkty armii amerykańskiej oraz innym korzystającym z broni służbom.

Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu wchodzi w skład Polskiego Holdingu Obronnego. Powstała w 2000 r. spółka kontynuuje tradycje fabryki broni istniejącej w Radomiu od 1925 r.

Do połowy roku zakład przeniesie się do nowo wybudowanej w Radomiu fabryki. Łączny koszt inwestycji to 103 mln zł, z czego 72 mln zł wyłożyła Agencja Rozwoju Przemysłu, 20,3 mln zł Polski Holding Obronny i sama fabryka - 10,7 mln zł. W nowej fabryce produkowany będzie nowoczesny karabin szturmowy, wchodzący w skład Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS). Zdaniem prezesa "Łucznika" to jeden z najbardziej innowacyjnych wyrobów tego typu na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / „Łucznik” będzie sprzedawał broń w USA