Ludzie do śledzenia pralni

  • Dorota Czerwińska
07-07-2014, 00:00

Absolwenci szkół wyższych mają nowe możliwości pracy. Wystarczą zdolności analityczne i znajomość języków.

W świecie finansów rośnie znaczenie przeciwdziałania praniu pieniędzy, a wraz z nim zapotrzebowanie na ekspertów w tej dziedzinie.

POSZUKIWANI: Zapotrzebowanie na specjalistów AML jest bardzo duże i — co ciekawe — dotyczy młodych absolwentów uczelni, którzy nie muszą mieć żadnego doświadczenia — mówi Sebastian Popiel z zarządu firmy doradztwa personalnego People. [FOT. ARC]
Zobacz więcej

POSZUKIWANI: Zapotrzebowanie na specjalistów AML jest bardzo duże i — co ciekawe — dotyczy młodych absolwentów uczelni, którzy nie muszą mieć żadnego doświadczenia — mówi Sebastian Popiel z zarządu firmy doradztwa personalnego People. [FOT. ARC]

— Przestępczość związana z oszustwami finansowymi i wprowadzaniem do obrotu pieniędzy pochodzących z nielegalnych źródeł staje się coraz poważniejszym problemem. Dlatego na instytucje finansowe nakładane są restrykcyjne wymogi regulacyjne dotyczące kontroli przepływów finansowych — mówi Joanna Grzeszkowska, dyrektor biura wizerunku pracodawcy w Grupie Citi.

Według badania KPMG w najbliższych latach światowe firmy planują wydać ponad 10 mld USD na działania związane z AML (anti-money laundering). A tylko w Polsce w 2013 r. Generalny Inspektor Informacji Finansowej wszczął 1882 postępowań analitycznych dotyczących prania pieniędzy. To wzrost o 23,6 proc. rok do roku.

 

Duże zapotrzebowanie

Banki tworzą działy zajmujące się wyłącznie analizami związanymi z praniem pieniędzy. W Polsce jak grzyby po deszczu wyrastają też centra usług wspólnych specjalizujące się w monitorowaniu sektora bankowego pod kątem AML. Przed specjalistami w tej dziedzinie wydaje się więc otwierać świetlana przyszłość. Potwierdza to Sebastian Popiel z zarządu firmy doradztwapersonalnego People, która do końca roku musi znaleźć dla swoich klientów kilkaset osób do takiej pracy.

— Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest bardzo duże i — co ciekawe — dotyczy młodych ludzi, głównie absolwentów uczelni, którzy nie muszą mieć żadnego doświadczenia. To dla nich wielka szansa. Na rynku jest niewiele ofert, które nie wymagają praktyki — zauważa Sebastian Popiel. Ale jest to praca dla tych, którzy przywiązują wagę do szczegółów, mają duże zdolności analityczne i bardzo dobrze znają angielski. Dodatkowym atutem jest posługiwanie się innymi językami.

— W naszym Citi Service Center pracownicy władają w sumie 40 językami. Świadczymy usługi z zakresu AML dla 50 krajów na całym świecie — informuje Joanna Grzeszkowska. Proponowana młodym ludziom praca polega na monitorowaniu i analizie transakcji finansowych dokonywanych na kontach firmy pod kątem przeciwdziałania praniu pieniędzy. Na początek otrzymują około 4 tys. zł brutto i przez kilka miesięcy są szkoleni.

Śledzą i analizują

Joanna Grzeszkowska uważa, że rozpoczęcie kariery w AML, to ciekawa opcja dla tych, którzy interesują się finansami czy prawem. — To kariera na lata, bo rola tej specjalizacji będzie rosła. A co ważne — osoby, które wejdą teraz do tego zawodu, nie będą miały jeszcze przez dłuższy czas konkurencji, więc mają szansę na szybką karierę — twierdzi dyrektorka w Citi.

Sebastian Popiel także zachęca młodych ludzi do skorzystania z ofert związanych z AML.

— To praca, która daje możliwości rozwoju eksperckiego, ale też charakteryzuje się szybkim tempem. Osoby, które mają zdolności liderów, mogą awansować na starszego analityka już po 6-8 miesiącach i dalej piąć się w hierarchii firmy. Ci, którzy w przyszłości będą chcieli zmienić branżę, nie powinni mieć z tym kłopotu, bo osoby z doświadczeniem w analizie są pożądane na rynku pracy — mówi Sebastian Popiel.

Chętni na specjalistów od AML przechodzą testy numeryczne i logiczne, weryfikację umiejętności językowych. Sprawdza się ich etykę i uczciwość.

Certyfikaty i studia

O tym, jak potrzebni są specjaliści od AML, świadczy to, że Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) we współpracy z Citi Service Center Poland w październiku uruchamia pierwsze w Polsce studia magisterskie o specjalizacji dotyczącej przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. International Banking AML Track będą częścią kierunku Finance and Accounting, a zajęcia po angielsku poprowadzą m.in. praktycy i eksperci Citi. Ci, którzy zdecydują się na karierę z AML, powinni w przyszłości postarać się o międzynarodowe certyfikaty, które formalnie poświadczają tę specjalizację. Najważniejsze to CAMS (Certified Anti-Money Laundering Specialist) oraz wydawane przez International Compliance Association (ICA) — ICA International Diploma in Anti Money Laundering oraz ICA International Advanced Certificate in Anti-Money Laundering.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Ludzie do śledzenia pralni