Czytasz dzięki

Ludzie rynku przejęli nadzór

opublikowano: 30-06-2019, 22:00

W kluczowym dla giełdy pionie UKNF urzędników z krwi i kości zastąpiły osoby, które jeszcze niedawno pracowały w podmiotach nadzorowanych.

Ilona Pieczyńska-Czerny odeszła ze stanowiska szefowej departamentu spółek publicznych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).

Jacek Jastrzębski, przejmując stery w UKNF pod koniec 2018 r., zapowiedział
unowocześnienie urzędu i zmiany kadrowe. W pionie rynku kapitałowego wymieniono
niemal wszystkich dyrektorów.
Zobacz więcej

ODŚWIEŻENIE:

Jacek Jastrzębski, przejmując stery w UKNF pod koniec 2018 r., zapowiedział unowocześnienie urzędu i zmiany kadrowe. W pionie rynku kapitałowego wymieniono niemal wszystkich dyrektorów. Fot. WM

— Ilona Pieczyńska-Czerny z dniem 28 czerwca 2019 r. przestała kierować pracami departamentu. Pełniącym obowiązki dyrektora tego departamentu została Agnieszka Bogaj-Gryglicka. Posiada ona ponad 20-letnie doświadczenie w bankowości inwestycyjnej, w szczególności w organizowaniu emisji papierów wartościowych w formie ofert publicznych oraz prywatnych — mówi Jacek Barszczewski, dyrektor departamentu komunikacji UKNF.

Jak zaznacza, Urząd KNF przechodzi proces zmian strukturalnych oraz organizacyjnych, „których celem jest sprawniejsze zaadresowanie zadań nadzorczych w ramach współpracy międzysektorowej oraz nowych regulacji”.

Ilona Pieczyńska-Czerny przez 23 lata pracy w urzędzie zajmowała się m.in. kwestiami związanymi z zatwierdzaniem prospektów spółek. Znana była m.in. z występów przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold.

W ostatnich dniach z urzędem pożegnał się Robert Wąchała. Formalnie jest na zaległym urlopie, a później w okresie wypowiedzenia (do września) nie będzie już świadczył obowiązku pracy. Robert Wąchała przez ostatnich 12 lat był dyrektorem nadzoru obrotu w UKNF. Miał pieczę nad obowiązkami informacyjnymi spółek, wykrywaniem przestępstw manipulacji i wykorzystaniem informacji poufnych. Niedawno zastąpił go Sebastian Bogdan. Ilona Pieczyńska i Robert Wąchała rozstali się z nadzorem tuż przed wyjazdem pracowników urzędu na weekendowe szkolenie, m.in. w zakresie team buildingu. Wcześniej, w marcu, zmienił się szef departamentu funduszy inwestycyjnych i emerytalnych — Marcina Mołdawę zastąpił Piotr Koziński. Od roku departamentem firm inwestycyjnych kieruje natomiast Maciej Kurzajewski, który zastąpił Marka Szuszkiewicza, związanego z urzędem od lat. Oznacza to, że cztery z departamentów w ramach pionu nadzoru nad rynkiem kapitałowym (PNK) mają nowych szefów.

Pracami pionu od kwietnia tego roku kieruje Magdalena Łapsa-Parczewska, która w grudniu 2018 r. przyszła do nadzoru razem z nowym przewodniczącym KNF — Jackiem Jastrzębskim. Wcześniej pracowała przez wiele lat w TFI PZU, gdzie była zarządzającą funduszami. Wieloletnie doświadczenie na rynku ma także Rafał Mikusiński, który od 11 marca jest zastępcą przewodniczącego komisji i odpowiada za rynek kapitałowy. W CV ma pracę m.in. w Amplico PTE (po zmianie nazwy — MetLife PTE). Zastąpił Marcina Pachuckiego, który pracę w urzędzie (wówczas jeszcze Komisji Papierów Wartościowych i Giełd) rozpoczął w 2001 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu