Ludzie Trigonu przyznali się do zakupu Skarbca

opublikowano: 18-06-2018, 18:09
aktualizacja: 18-06-2018, 18:10

Należący do Murapolu pakiet akcji Skarbca przeszedł w ręce ludzi związanych z niebankowym domem maklerskim i TFI.

Spółkę Aoram od Murapolu kupiła grupa inwestorów, którzy są jednocześnie akcjonariuszami „w ramach grupy Trigon”. Nie wiadomo jednak czy Trigon DM czy Trigon TFI, czy obu tych podmiotów. 

Zobacz więcej

Andrzej Sykulski

Piotr Waniorek/Forum

Tuż przed sprzedażą Aoramu deweloperski Murapol przeniósł do tej spółki swój prawie 33 proc. pakiet akcji Skarbca Holdingu, który jest właścicielem Skarbca TFI.

– W branży zarządzania aktywami w Polsce obserwujemy postępującą konsolidację wynikającą m.in. z nasilającej się konkurencji oraz zmian regulacyjnych. Zdecydowaliśmy się zainwestować w akcje Skarbiec Holding, do którego należy Skarbiec TFI, gdyż w naszej ocenie jest to jeden z najlepszych podmiotów na krajowym rynku funduszy inwestycyjnych, kierowany przez profesjonalną kadrę menedżerską, z bardzo dobrymi wynikami inwestycyjnymi oraz jasno określoną strategią rozwoju, co sprawia, że jest on dobrze przygotowany do zbliżających się zmian rynkowych – komentuje Andrzej Sykulski, prezes Aoramu.

Aoram zamierza prowadzić rozmowy z zarządem i akcjonariuszami Skarbiec Holding w celu wypracowania najbardziej optymalnej formy współpracy i powiązań kapitałowych Skarbiec TFI z Trigon TFI.

Smaczku sprawie dodaje to, że Murapol był właścicielem prawie jednej trzeciej Skarbca zaledwie rok i sprzedał go ze stratą, nawet jeśli weźmie się pod uwagę dywidendę wypłaconą przez Skarbiec.

Akcjonariusze „w ramach grupy Trigon” też nie są bez znaczenia. Zgodnie z prawem jedno TFI nie może kupić drugiego. Mogą się połączyć. Taki wymiar formalny ma zapowiedziana akwizycja Esaliens TFI przez Altus TFI. Ewentualnie TFI może kupić drugie TFI przez agenta transferowego. Tak Altus TFI zrobiło z BPH TFI, a PKO TFI z KBC TFI (potem przemianowane na Gamma i już wchłonięte przez PKO TFI).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy