Czytasz dzięki

Lufthansa nieco bliżej rządowej pomocy

opublikowano: 12-05-2020, 15:47

Słabnie opozycja wobec planów rządowej pomocy dla niemieckich linii lotniczych Lufthansa. Przewoźnik wyraża chęć „pójścia na rękę” ws. przedstawiciela do rady nadzorczej.

Według osób związanych ze sprawą, urzędnicy spodziewają się uzgodnić warunki pomocy ratunkowej z Lufthansą już pod koniec tego tygodnia. Rząd podjął również nieformalne rozmowy z Komisją Europejską.

Lufthansa
Zobacz więcej

Lufthansa fot. Bloomberg

Według ujawnionych wcześniej warunków, pomoc dla Lufthansy miałaby wartość rzędu 9 mld EUR. 

Największy sprzeciw budzi przejęcie przez państwo części udziałów w narodowym przewoźniku oraz mianowanie przedstawiciela rządu do rady nadzorczej. Berlin jest gotów powołać neutralnych przedstawicieli do panelu, aby ograniczyć wpływ polityczny na decyzje strategiczne. Taką propozycję Lufthansa jest gotowa zaakceptować, twierdza źródła agencji Bloomberg.

Obie strony wciąż targują się o 25-procentowy pakiet akcji Lufthansy. Jest to element, na który ministerstwa finansów i gospodarki nalegają, aby zabezpieczyć uprawnienia odnośnie potencjalnego weta, zapobiec możliwemu wrogiemu przejęciu przewoźnika i dający możliwość wygenerowania zwrotu finansowego za wstrzyknięty kapitał.

Szacuje się, że każdego miesiąca przestoju przewoźnik traci 800 mln EUR zasobów finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane