Luka w VAT mniej straszy

opublikowano: 28-11-2014, 00:00

Fiskus jest w tym roku skuteczniejszy o prawie 5 mld zł. Jest mniej wyłudzeń i… zwrotów podatku.

Luka podatkowa to różnica między zrealizowanymi wpływami z podatku VAT a możliwymi do osiągnięcia, gdyby nie istniały szara strefa i wyłudzenia, a cała konsumpcja byłaby efektywnie opodatkowana. Jest to więc różnica między stanem rzeczywistym a idealnym z punktu widzenia fiskusa. Według szacunków firmy doradczej PwC, w 2014 r. ma ona wynieść 42 mld zł (ok. 2,5 proc. PKB), czyli o 4,8 mld zł mniej niż w ubiegłym roku.

— Wyliczamy lukę w VAT, biorąc oficjalne statystyki dotyczące konsumpcji i nakładamy na nią obowiązujące stawki podatkowe. W tym badaniu bazujemy na danych za pierwsze półrocze 2014 r. i na ich podstawie prognozujemy wielkość całorocznej luki — tłumaczy metodologię Tomasz Kassel, partner w PwC.

Z czego wynika luka podatkowa?

— Jej przyczynami są np. wyłudzenia podatku, szara strefa, bankructwa przedsiębiorstw. Nie ma jednak metody wyliczenia procentowego udziału tych negatywnych zjawisk w luce. Wszystko jednak wskazuje na to, że największym problemem są wyłudzenia zwrotów podatku — mówi Tomasz Kassel.

W ocenie PwC, tegoroczne zmniejszenie luki jest efektem uszczelniania systemu podatkowego oraz wzmożenia działań kontrolnych organów skarbowych.

— Działania podjęte przez Ministerstwo Finansów przynoszą spodziewany skutek i zaczynamy obserwować zmniejszenie skali nadużyć podatkowych w obszarze VAT. Pozytywne efekty przynosi intensyfikacja działań urzędów kontroli skarbowej oraz wywiadu skarbowego oraz ściślejsza współpraca z ABW i policją. Prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia wyłudzeń wynika m.in. z tego, że w tym roku przychody z VAT rosną znacznie szybciej niż konsumpcja — podkreśla ekspert PwC.

Wskazuje, że pewne efekty w postaci ograniczenia nadużyć przynosi wprowadzenie w 2013 r. tzw. odwróconego VAT w obrocie wyrobami stalowymi. Zaznacza jednak, że odwrócony VAT to jedynie działanie doraźne, punktowe, nie zaś systemowe i nie może stanowić długotrwałego antidotum na wyłudzenia podatku.

Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, potwierdza, że ostatnio służby skarbowe wzmogły działania kontrolne. Jego zdaniem, główna przyczyna zmniejszenia luki vatowskiej jest gdzie indziej.

— Skarbówka po prostu znacznie ograniczyła zwroty VAT. Praktycznie potwierdza to niemal każda firma występująca o zwrot. W tym roku będą one niższe o około 10 mld zł w porównaniu z 2013 r. Dzięki temu więcej pieniędzy w budżecie państwa przekłada się na mniejszą lukę — mówi prof. Witold Modzelewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane