Luksus w polskim wydaniu

Anna Bełcik
opublikowano: 06-09-2011, 00:00

Do komfortu np. nowo-jorskich apartamentów wciąż nam daleko, ale i tak za mkw. luksusowego mieszkania płacimy średnio 27 tys. zł.

Kryzys niezbyt zaszkodził rynkowi apartamentów

Do komfortu np. nowo-jorskich apartamentów wciąż nam daleko, ale i tak za mkw. luksusowego mieszkania płacimy średnio 27 tys. zł.

Apartament w stolicy można kupić już za 18 tys. zł/mkw. Cena mieszkań bardziej komfortowych i pod lepszymi adresami nierzadko dochodzi nawet do 45 tys. zł/mkw. Mimo to chętnych nie brakuje.

— Rynek nieruchomości luksusowych jest bardzo stabilny, głównie dlatego, że ekskluzywne apartamenty postrzegane są jako dobra lokata kapitału — twierdzi Martin Drabarek, dyrektor ds. marketingu Orco Property Group.

Rynek apartamentów w Polsce nie odczuł skutków spowolnienia gospodarczego z lat 2008-09 tak bardzo jak segment mieszkań popularnych.

— W tym przypadku deweloperzy zakładają wydłużony czas sprzedaży, dlatego wahania rynkowe w okresie 2-3 kwartałów nie mają dla nich aż tak dużego znaczenia — uważa Katarzyna Kuniewicz, dyrektor badań i analiz w Reas, firmy zajmującej się doradztwem na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Stolica w budowie

Z wyliczeń Reas wynika, że w drugim kwartale 2011 r. w Warszawie na klientów czekały jeszcze apartamenty w 24 zakończonych inwestycjach. Najwięcej w Śródmieściu, na Mokotowie i na Woli.

W budowie są trzy kolejne apartamentowce. W największym, Złota 44 w centrum miasta, znajdzie się około 250 mieszkań. Ich ceny mieszczą się w przedziale od 23 do 43 tys./mkw.

— Na obecnym, wczesnym etapie budowy sprzedano 39 proc. mieszkań — informuje Martin Drabarek, przedstawiciel Orco, dewelopera projektu.

Apartamentowiec w kształcie żagla ma być gotowy wiosną 2013 r. Konstrukcja budynku sięgnęła już 130 metrów wysokości, ukończono 39 kondygnację wieżowca, który będzie jednym z najwyższych apartamentowców w kraju.

Znacznie bardziej kameralny, liczący około 30 apartamentów, budynek stawia w stolicy spółka BBI Development. Rezydencja Foksal ma być gotowa już w listopadzie. Mieszkania będą przekazywane klientom na przełomie 2011 i 2012 r. Najdroższe lokale kosztują nawet 40 tys. zł/mkw.

— Natomiast w połowie przyszłego roku planowo zakończy się budowa Rezydencji Słonecznej. Inwestor, Myoni Group, planuje przygotowanie przy ul. Chocimskiej na Starym Mokotowie 43 luksusowych mieszkań — mówi Katarzyna Kuniewicz.

Ekskluzywna Małopolska

Drugim obok Warszawy miastem o największej podaży luksusowych mieszkań jest Kraków. W realizacji są tu dwie inwestycje. Firma Daxen buduje apartamentowiec przy ul. Daszyńskiego. Budynek ma być gotowy w połowie 2012 r. Nieco wcześniej, bo na przełomie 2011 i 2012 r. zostanie oddana do użytku Villa con Vista, inwestycja Grupy 3D. Mieszkania w obydwu apartamentowcach już wystawiono na sprzedaż.

Do zakończenia budowy będą natomiast musieli zaczekać zainteresowani zakupem mieszkania przy ul. Na Wierzchowinach 5, którego deweloperem jest Enklawa Development. Finisz prac zaplanowano na styczeń 2012 r.

— O luksusie mieszkania świadczy zwłaszcza wykończenie wnętrza lokali i części wspólnych, dlatego sprzedaż często rozpoczyna się dopiero, gdy apartamentowiec jest w pełni gotowy — zaznacza Katarzyna Kuniewicz.

Ale w Krakowie na koniec drugiego kwartału 2011 r., według szacunków Reas, apartament można było znaleźć jeszcze w 19 budynkach. Zwłaszcza w największych, takich jak apartamentowiec Angel City, wybudowany w 2009 r. przez spółkę Angel Invest. Mieści się tu około 225 lokali o wysokim standardzie.

Wolne mieszkania miała także firma Budostal 3 — budowę apartamentów Ludwinów z około 200 mieszkaniami zakończono również w 2009 r.

Na klientów czekały też Wiślane Tarasy. Spółka Inter-Bud Developer wybudowała obiekt ze 160 mieszkaniami. Jego pierwszą fazę zakończono w 2009 r., drugą zaś na początku 2011 r.

— Te inwestycje znacząco odbiegają od charakteru małopolskiego rynku apartamentowców. W Krakowie ten segment ma raczej kameralny wymiar — mówi Katarzyna Kuniewicz.

Wrocław nie gorszy

Zapotrzebowanie na budowę luksusowych mieszkań zwiększa się również we Wrocławiu. W pozostałych miastach są to zazwyczaj pojedyncze projekty lub apartamenty głównie o charakterze wakacyjnym.

We Wrocławiu buduje się pięć apartamentowców: Ogrody Hallera (Archicom), Rezydencja Piasek (inwestor indywidualny), Marina II, Verity UpTown (Verity Development) oraz Sky Tower (LC Corp).

Koncepcja tego ostatniego zakłada stworzenie "miasta w mieście". Sky Tower ma być najwyższym budynkiem we Wrocławiu — ma mieć 51 pięter. Na łącznej powierzchni 171 tys. mkw. zostanie zorganizowana przestrzeń mieszkalna, biurowa, a także handlowo-usługowa. Planowo wieżowiec powstanie do końca 2012 r.

Apartamentowiec jest pod względem wielkości, zestawiany z budynkiem Angel Wings (Wings Property), gdzie mieści się około 300 mieszkań, czy Justin Center (SJN Development) z ponad 120 lokalami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu