Łupkowe fundusze mnożą zyski

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 23-05-2014, 00:00

Inwestycja w spółki zajmujące się wydobyciem gazu łupkowego po roku działalności przyniosła klientom Allianz Nowa Energia 16 proc. zysku.

Gaz łupkowy to jeden z gorętszych tematów ostatnich lat. Nie dziwi więc, że pojawia się coraz więcej chętnych, którzy na błękitnym paliwie chcą zbijać kokosy. Jednym z nich jest TFI Allianz, które dokładnie rok temu utworzyło pierwszy polski fundusz — Allianz Nowa Energia FIZ — szukający zarobku wśród amerykańskich spółek korzystających na rewolucji łupkowej. Od początku działalności, czyli od połowy maja 2013 r., zyskał ponad 16 proc., a od początku tego roku 5 proc. O takim wyniku mogą tylko pomarzyć klienci funduszy akcji polskich, którzy są w tym roku średnio 3 proc. pod kreską.

— Jedną z naszych najlepszych inwestycji okazał się zakup akcji spółki Carrizo Oil & Gas, która wydobywa gaz i ropę z łupków głównie w Teksasie, Ohio, Colorado i Pensylwanii. Przez ostatni rok notowania tej firmy wzrosły o ponad 100 proc. — ujawnia Grzegorz Prażmo, zarządzający funduszami TFI Allianz.

Cena gra rolę

Przedstawiciele Allianza przekonują, że inwestycja w błękitne paliwo jest wciąż bardzo opłacalna. Przemysł wydobywczy przekształca się i dynamicznie rośnie produkcja gazu i ropy z łupków, a popyt na energię jest stopniowo coraz bardziej zaspokajany ze źródeł lokalnych. U.S. Energy Information Administration prognozuje wzrost wydobycia gazu łupkowego o 2,5 proc. w stosunku do 2013 r. — W 2012 i 2013 r. ceny gazu wzrosły po czterech latachspadków. Od dołka cenowego w kwietniu 2012 r. cena gazu wzrosła o ponad 120 proc., a sytuacja ta ma pozytywny wpływ na spółki działające w tej branży — mówi Grzegorz Prażmo.

Ale kij ma dwa końce. Z największego złoża łupkowego w USA można wydobyć o 96 proc. mniej ropy, niż dotychczas szacowano, poinformował w środę amerykański Urząd ds. Informacji o Energii (EIA).

— Nie każde złoże jest takie samo. Okazało się, że jest trudniej hydrokrakować to złoże i wydobyć ropę na powierzchnię — powiedział Adam Sieminski z EIA. To kolejna redukcja prognoz dotycząca ilości dającej się wydobyć ropy w złożu Monterey Shale w Kalifornii. W 2012 r. obniżono ją z 15,4 mld baryłek do 13,7 mld baryłek. Obecnie EIA prognozuje, że złoże zawiera 600 mln baryłek wydobywalnej ropy.

Nie tylko łupki

Fundusz inwestuje też w spółki, które korzystają z niskich cen nośników energii, np. firmy z branży chemicznej.

— Pomimo zwyżek ceny gazu w USA są nadal znacznie niższe od cen gazu w Europie i Azji i stanowią istotną przewagę konkurencyjną dla amerykańskich spółek przemysłowych, gdzie koszty energii stanowią istotną część całkowitych kosztówprodukcji. Ta przewaga konkurencyjna wpłynie pozytywnie na dynamikę wyników amerykańskich spółek w dłuższym horyzoncie — dodaje Grzegorz Prażmo. Do końca maja potrwa emisja certyfikatów Allianz Nowa Energia FIZ. Od stycznia tego roku klienci mogą też zainwestować w podobną strategię, ale w formie funduszu otwartego — Allianz Energetyczny FIO.

Spośród zagranicznych powierników jedynie BlackRock zarabia na błękitnym paliwie — Black Rock New Energy przez ostatni rok zarobił w przeliczeniu na złote prawie 12 proc. Pozostałe fundusze szukają zysku na tradycyjnym rynku energetycznym (ropa naftowa, gaz ziemny). W tej grupie najlepiej wypadł Schroders Global Small Cap Energy, który zwyżkował o ponad 20 proc. W tym czasie polski odpowiednik — Arka BZ WBK Energii, zarobił 0,8 proc.

— Globalny rynek ropy naftowej pozostanie dobrze zrównoważony w tym roku. Zwiększenie tempa wzrostu globalnego PKB powinno ożywić popyt. Szczególnie atrakcyjne są ceny akcji spółek rafineryjnych i prowadzących odwierty na morzu — przekonuje Steven Sherman, zarządzający funduszem BNP Paribas Equity World Energy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu