Lux Med zainwestuje w szpital

  • Alina Treptow
opublikowano: 25-10-2015, 22:00

Lider medycznego rynku kupił w Warszawie działkę z budynkiem, który w 2017 r. będzie szpitalem na 240 łóżek.

Sieć medyczna Lux Med rozpędziła się w inwestycjach na rynku szpitalnym. Po przejęciu onkologicznego Magodentu przyszła kolej na placówkę wieloprofilową. Sieć medyczna kupiła działkę z wybudowanym przez dewelopera budynkiem przy ulicy Elbląskiej na warszawskim Żoliborzu.

Lux Med pierwszych pacjentów w nowym szpitalu przyjmie w styczniu 2017 r. Oprócz części szpitalnej będzie też ambulatoryjno-diagnostyczna.
Zobacz więcej

ZA ROK:

Lux Med pierwszych pacjentów w nowym szpitalu przyjmie w styczniu 2017 r. Oprócz części szpitalnej będzie też ambulatoryjno-diagnostyczna. ARC

— Przekształcimy go w kilkuprofilowy szpital z 240 łóżkami. Z pracami ruszymy już w przyszłym tygodniu, a pierwszego pacjenta chcemy przyjąć na początku 2017 r. — mówi Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu. Nie ujawnia specjalizacji nowej placówki, tłumacząc, że jest za wcześnie. Spółka rozważa też przeniesienie części działalności z innych monospecjalistycznych szpitali Lux Medu, które dzisiaj są rozsiane po całej Warszawie.

— Dzięki nowej inwestycji będziemy mogli zapewnić pacjentom skoordynowaną opiekę medyczną, czyli ścieżkę leczenia pacjenta od lekarza rodzinnego, diagnostyki, specjalistyki, na lecznictwie szpitalnym kończąc. Dzisiaj oferujemy ją w ramach leczenia onkologicznego — informuje Anna Rulkiewicz. Model skoordynowanej opieki nad pacjentem to perspektywicznykierunek rozwoju, szczególnie że będzie premiowany również przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przy dzieleniu pieniędzy. Lux Med zresztą nie planuje działać wyłącznie na rynku komercyjnym.

— Oczywiście planujemy powalczyć o kontrakt z NFZ — mówi Anna Rulkiewicz. Kontrakt, a raczej jego brak, zdaniem jednego z rywali, chcącego zachować anonimowość, może być największymproblemem nowego szpitala.

— Zresztą nie tylko Lux Medu. Od kilku lat nowe lecznice nie mają szansy wystartowania po publiczne pieniądze. Co więcej — jest ryzyko, że obowiązujące umowy po raz kolejny zostaną wydłużone, a bez publicznego finansowania szpitalne inwestycje się nie spinają — mówi nasz rozmówca.

Lux Med nie podał kwoty inwestycji. Na rynku szacuje się, że koszt placówki to średnio 1 mln zł w przeliczeniu na łóżko. Opierając się na tych szacunkach, szpital Lux Medu może kosztować około 240 mln zł. W tym przypadku cena może trochę się różnić, ponieważ Lux Med kupił działkę z budynkiem, początkowo z przeznaczeniem biurowym, który zostanie przekształcony w szpital. Według szacunków ekspertów, placówka może kosztować 150- -200 mln zł.

Co więcej — kwota inwestycji może jeszcze wzrosnąć, ponieważ działka, na której terenie stoi przyszła lecznica Lux Medu, daje możliwość rozbudowy, której lider rynku nie wyklucza. Co ciekawe — inwestycja nie jest pierwszym podejściem Lux Medu do własnego, wieloprofilowego szpitala. Spółka miała już działkę pod budowę wiele lat temu, ale ostatecznie ją sprzedała.

Plany pokrzyżowała wtedy pogarszająca się sytuacja na rynku szpitalnym oraz perspektywa wieloletniej, zbyt długiej, inwestycji. Zdaniem prezes Rulkiewicz, zakup działki już z budynkiem znacząco skróci cały proces. [AT] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Medycyna / Lux Med zainwestuje w szpital