M-House nauczy biznesu

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 03-11-2014, 00:00

Robiąc zakupy, przyswajamy wiedzę o wyznaczaniu celów, a wizyta gości to dobry pretekst do zanalizowania różnych potrzeb klientów

Domowe zajęcia przekładają się na kompetencje przydatne w prowadzeniu firmy. Wystarczy, że postaramy się przeanalizować różne codzienne sytuacje, takie jak wizyta gości, prowadzenie domowych finansów czy radzenie sobie z konfliktami między domownikami. Naukowcy ośmiu europejskich ośrodków akademickich — z Polski, Belgii, Niemiec, Danii, Rumunii i Włoch — przygotowują właśnie kurs podstaw biznesu, który można ukończyć, nie wychodząc z domu.

W DOMOWYM ZACISZU:
W DOMOWYM ZACISZU:
Przydatne w biznesie kompetencje można zdobywać nawet przy codziennych domowych zajęciach. Planowanie dużej uroczystości rodzinnej to nauka logistyki, a rodzinne spory można wykorzystać do zdobywania wiedzy z technik negocjacyjnych.
FOT. ISTOCK

Wystarczy komputer lub urządzenie mobilne. M-house — tak nazywa się ten pomysł — wpisuje się w unijną politykę uczenia się przez całe życie. Jego twórcy wyszli z założenia, że w gospodarstwie domowym w naturalny sposób powstają rozmaite sytuacje społeczne i ekonomiczne. Z 11 zaproponowanych modułów szkoleniowych każdy ma za podstawę analizę rzeczywistej sytuacji dnia codziennego.

Na przykład: planujemy większą rodzinną uroczystość. Wiąże się to z przygotowaniami, które zespół dydaktyków akademickich powiązał z wiedzą z budowania zespołów, motywowania ludzi i delegowania zadań. Planując takie wydarzenie, uczymy się zarządzać czasem, zakupy pozwalają przyswoić sobie wiedzę o wyznaczaniu celów, wizyta gości to dobry pretekst do przeanalizowania różnych potrzeb klientów, których trzeba obsłużyć przy wspólnym stole. A budowa domu to przecież cała wiedza o zarządzaniu projektem w pigułce. Ba, nawet rodzinne kłótnie można wykorzystać do uczenia się technik negocjacyjnych.

— Program szkoleniowy będzie skierowany do osób, które z różnych powodów przez dłuższy czas były nieobecne na rynku pracy, chcą na niego wrócić, ale ich CV jest ubogie. Ma wzmocnić ich poczucie własnej wartości poprzez uświadomienie, jakie kompetencje mają, pomóc je zrozumieć w kontekście biznesowym i rozszerzyć. Chcemy pokazać, że czas spędzony przez nie w domu nie był stracony — mówi dr Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego (uczelnia uczestniczy w międzynarodowym konsorcjum). Starając się o pracę, ludzie rzadko mają świadomość, ale też odwagę, by powiedzieć potencjalnemu pracodawcy, że logistyka zorganizowania dużej imprezy nie sprawi im trudności, bo organizowali ich wiele, choć nie w biznesie.

— Na dzisiejszym rynku pracy bardzo ważna jest umiejętność określenia i nazwania tego, co potrafimy robić — dodaje dr Anna Czarczyńska. Program szkoleniowy będzie także zawierał interaktywny moduł dotyczący przedsiębiorczości i zakładania firmy. Po rozwiązaniu zadań i case’ów uczestnicy dostaną informacje zwrotne od moderatorów.

— W osobach pozostających poza rynkiem pracy drzemie ogromny potencjał przedsiębiorczości. Warto go ożywić, a jest to możliwe poprzez dostarczenie im wiedzy w przyjaznej formie. Przy tworzeniu zawartości programu współpracujemy z pracodawcami, organizacjami pozarządowymi, a także z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy — mówi dr Anna Czarczyńska.

Jej zdaniem, coraz więcej pracodawców przekonuje się, że młodość i znajomość języków obcych to nie zawsze najważniejsze zalety pracownika. Doceniają osoby z doświadczeniem życiowym, które odchowały dzieci, są świetnie zorganizowane, umieją zarządzać czasem i mają dużą motywację do pracy. Kolejnym etapem projektu będzie mobilna platforma e-learningowa, z której będzie można skorzystać wiosną przyszłego roku. Natomiast już w listopadzie zacznie się pilotaż, w którym weźmie udział osiem powracających na rynek pracy osób z Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane