M.Pol: będą dodatkowe środki unijne na budowę autostrady A1

Przemek Barankiewicz
18-12-2002, 20:49

Polska może liczyć na dodatkowe środki unijne na unowocześnienie infrastruktury transportowej na trasie północ-południe, w tym na budowę autostrady A1 - poinformował wicepremier Marek Pol.

- Komisja Europejska zwróciła się do krajów kandydujących o wskazanie jednego ważnego projektu w dziedzinie transportu; inwestycji, która miałaby być realizowana w okresie do 2020 roku i miałaby znaczenia europejskie" - powiedział minister infrastruktury na konferencji prasowej po spotkaniu z byłymi ministrami odpowiedzialnymi za transport.

Będą to dodatkowe fundusze strukturalne, które mają być przeznaczone na jeden priorytetowy cel. Mogą one sięgnąć od 10 do 20 proc. wartości inwestycji.

Jak poinformował Marek Pol, nasz kraj będzie się ubiegał o dodatkowe finansowanie na budowę autostrady A1, modernizację biegnącej równolegle do niej linii kolejowej, porty, połączenia drogowe z portami Gdańska i Gdyni oraz budowy centrum logistycznego w Sławkowie, gdzie kończy się tzw. szeroki tor z Rosji. Cały projekt będzie kosztował około 11 mld do 12 mld EUR.

- 80 albo 90 proc. środków trzeba mieć z różnych źródeł, własnych, kredytów, bądź środków unijnych przyznanych krajowi wtedy można uzyskać dodatkowe środki unijne, które wesprą tę inwestycję – dodał wicepremier.

Poinformował, że została już wydana koncesja dla GTC na A1 od Gdańska do Torunia, trwają prace modernizacyjne linii kolejowej oraz przygotowania do budowy odcinków A1 na południu Polski.

ONO, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / M.Pol: będą dodatkowe środki unijne na budowę autostrady A1