Maciej Grabski wyda 250 mln zł

MAG
opublikowano: 28-03-2012, 00:00

Trójmiasto ma swoje pięć minut — uważa biznesmen. I stawia w Gdańsku trzy biurowce

Dziś wmurowanie kamienia węgielnego pod drugi i trzeci (Olivia Point i Tower) z siedmiu biurowców Olivia Business Centre.

— To łącznie 23 tys. mkw. powierzchni biurowej. Budynki będą gotowe w tym roku — mówi Maciej Grabski, współtwórca Wirtualnej Polski, który dwa lata temu rozpoczął budowę pierwszego biurowca — Olivia Gate.

Z szacunków „PB” wynika, że do końca roku na trzy biurowce kierowany przez Macieja Grabskiego fundusz wyda łącznie 250 mln zł. Cała inwestycja ma kosztować 600 mln zł. W pierwszym biurowcu wolnych miejsc brak. Już trwają negocjacje dotyczące umów na wynajem biur w Olivia Point i Tower, które mają być gotowe do końca roku.

Nadmorska gwiazda

Maciej Grabski jest przekonany, że bez trudu zapełni kolejne dwa biurowce.

— Trójmiasto przeżywa swoje pięć minut. Jest świetną lokalizacją dla centrów usług wspólnych, których około 60 rocznie rozważa otwarcie biur w Polsce. Aglomeracja ma biurowce i współczynnik pustostanów na poziomie 8 proc. Ma władze, którym zależy na ściąganiu inwestycji. Ma Uniwersytet Gdański, który inwestuje kilkaset milionów złotych w rozbudowę kampusu. Gdańsk jest miastem, w którym ludzie chcą mieszkać — wymienia atuty Maciej Grabski. Dzięki EURO 2012 powstają gigantyczne inwestycje w infrastrukturę: kolej metropolitalna, która połączy śródmieście Gdańska z lotniskiem w Gdańsku, lotniskiemw Gdyni i centrum Gdyni czy dwie obwodnice.

— Czekamy na spięcie autostradą i koleją z resztą kraju i już mamy gwiazdę regionalną — uważa Maciej Grabski.

Już ich dostrzegli

W ubiegłym tygodniu na otwarcie centrum finansowo-księgowego na ponad 200 osób zdecydował się Bayer. Potencjalni inwestorzy niedługo się zjawią.

— W październiku organizujemy w Sopocie International Outsourcing Forum, konferencję dla sektora BPO, która ściąga specjalistów i szefów centrów usług wspólnych zainteresowanych nowymi projektami na świecie. Spodziewamy się co najmniej 200. Poprzednia taka konferencja odbyła się w Londynie — mówi Marcin Faleńczyk, wicedyrektor agencji Invest in Pomerania.

— 10 i 11 września organizujemy w Sopocie trzecią doroczną konferencję Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), będzie na niej blisko 200 uczestników. Dotychczasowe konferencje odbywały się w Warszawie, a my chcemy promować także inne polskie miasta, w których nasz sektor odgrywa kluczową rolę — dodaje Jacek Levernes, prezes ABSL.

Olivia Business Centre powstaje na działce kupionej od miasta. Maciej Grabski w zamian za nią przekazał miastu ponad 200 mieszkań. Maciej Grabski to pierwszy inwestor Wirtualnej Polski. Po konflikcie z Telekomunikacją Polską mniejszościowi akcjonariusze, w tym on, otrzymali za udziały 220 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu