Macron nakreślił plan odmrożenia francuskiej gospodarki

  • Paweł Makosz
opublikowano: 29-04-2021, 17:05

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że restrykcje wprowadzone w celu zwalczania pandemii, będą sukcesywnie łagodzone od 3 maja. Decyzja została podjęta w oparciu o nabierającą tempa kampanię szczepionkową.

POOL / Reuters / Forum

Oto jak Macron planuje stopniowo wycofywać się z ograniczeń:

3 maja: Zniesione zostaną krajowe ograniczenia w podróżowania, a dodatkowo do szkół wrócą uczniowie.

19 maja: Otwarte zostaną tarasy restauracji, barów i kawiarni. Będzie również możliwość by wybrać się do muzeum. Od tego dnia, godzina policyjna będzie rozpoczynała się dwie godziny później (od 21:00 do 6:00).

9 czerwca: Kawiarnie, restauracje i siłownie zostaną ponownie otwarte w pełnym wymiarze godzin, z sześcioosobowymi stolikami. Godzina policyjna będzie rozpoczynała się o 23:00 i kończyła o 6:00.

Od 30 czerwca ograniczenia zostaną niemal całkowicie zniesione.

W ciągu ostatniego tygodnia Francja odnotowuje średnio około 27 tys. nowych infekcji dziennie. Oznacza to spadek z rekordowego poziomu około 40 tys. z początku kwietnia. Maleje również liczba pacjentów hospitalizowanych.

Mimo wszystko, strategia Macrona, który widzi szansę na wyjście z kryzysu poprzez sprawną kampanię szczepionkową, jest ryzykowana. Tylko 22 proc. francuskiej populacji otrzymało zastrzyk przynajmniej jedną dawką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane