MAE: mniejsza podaż ropy, ale popyt także może słabnąć

opublikowano: 11-04-2019, 11:46

Na globalnym rynku ropy jest mniejsza podaż na skutek cięć OPEC, podała Międzynarodowa Agencja Energii (EIA) ostrzegając, że może obniżyć prognozę popytu w związku z sytuacją gospodarczą.

Zapasy ropy będą maleć przez resztę roku w związku ze zmniejszeniem wydobycia przez OPEC i jego sojuszników, ocenia MAE. Dodatkowo eksport ropy z Wenezueli i Iranu jest ograniczony przez sankcje oraz trudną sytuację gospodarczą. Eksperci organizacji ostrzegli jednocześnie, że pogorszenie koniunktury na świecie może przełożyć się na mniejsze zapotrzebowanie na ropę.

- Rynek ropy pokazuje oznaki zacieśnienia w miarę wchodzenia w drugi kwartał, ale widzimy mieszane sygnały jeśli chodzi o perspektywy popytu – głosi raport MAE.

Eksperci organizacji uważają, że ocena ryzyka dla popytu „obecnie pokazuje pogorszenie”.

MAE utrzymała prognozę oczekiwanego w tym roku wzrostu globalnej konsumpcji ropy na poziomie 1,4 mln baryłek dziennie. Zwróciła jednak uwagę niepokojące sygnały. Konsumpcja w gospodarkach rozwiniętych spadła w czwartym kwartale poprzedniego roku po raz pierwszy od 2014 roku. Wysoka cena ropy powoduje także, że sytuacja dla konsumentów jest mniej komfortowa niż na początku roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane