MAEA rozpatruje projekt rezolucji w sprawie irańskiego programu atomowego

Polska Agencja Prasowa SA
11-08-2005, 11:49

Do ponownego zamrożenia programu atomowego i powrotu do stołu rokowań w tej sprawie wzywa się Iran w projekcie rezolucji rozpatrywanym w czwartek w wiedeńskiej siedzibie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) - wynika z nieoficjalnych doniesień.

Do ponownego zamrożenia programu atomowego i powrotu do stołu rokowań w tej sprawie wzywa się Iran w projekcie rezolucji rozpatrywanym w czwartek w wiedeńskiej siedzibie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) - wynika z nieoficjalnych doniesień.

    Posiedzenie MAEA stanowi odpowiedź na wniosek Unii Europejskiej, która w środę złożyła w Wiedniu projekt rezolucji, wzywającej Iran do wstrzymania wznowionych w środę prac w ośrodku atomowym w Isfahanie oraz "pełne zamrożenie wszystkich czynności, związanych ze wzbogacaniem uranu, w tym produkowania materiału wyjściowego". W Isfahanie produkowany jest sześciofluorek uranu, z którego następnie w wirówkach gazowych separuje się rozszczepialny izotop U-235.

    Według agencji Reutera, w projekcie rezolucji, omawianym w czwartek przez Radę Gubernatorów (zarząd) MAEA w Wiedniu, Agencja wyraża "poważne zaniepokojenie" w związku z irańskim programem, apeluje do Teheranu o ponowne zamrożenie tego programu oraz zobowiązuje szefa Agencji, Mohammada ElBaradei, by do 3 września, poinformował MAEA o tym, czy Iran uwzględnił jej postulaty.

    W rezolucji nie mówi się natomiast o odesłaniu sprawy irańskiego programu atomowego do Rady Bezpieczeństwa ONZ, co zobowiązywałoby RB ONZ do nałożenia sankcji na Iran. W środę sekretarz generalny ONZ Kofi Annan wezwał zarówno Iran, jak i trzy kraje UE, będące inicjatorami rezolucji (W.Brytanię, Niemcy i Francję), by wykazały powściągliwość i kontynuowały rozmowy w sprawie irańskiego programu atomowego. Iran utrzymuje, że program atomowy kraju ma wyłącznie cele pokojowe i odrzuca oskarżenia, jakoby program ten miał służyć celom wojskowym.    hb/ kan/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / MAEA rozpatruje projekt rezolucji w sprawie irańskiego programu atomowego