MAKLERZY PRZYJMĄ ZLECENIA PRZEZ SIEĆ

Artur Sulejewski
opublikowano: 01-07-1999, 00:00

MAKLERZY PRZYJMĄ ZLECENIA PRZEZ SIEĆ

W Polsce rozpoczyna się era zawierania transakcji giełdowych za pomocą Internetu

BYLE DZIAŁAŁO: Internetowa strona Domu Maklerskiego BOŚ (www.dmbos.com.pl), za pośrednictwem której inwestorzy mogą składać zlecenia na sesję fixingową akcji, szokuje prostotą, ale działa bez zarzutu.

Na świecie zawieranie transakcji giełdowych przez Internet zaczyna robić furorę. W Polsce wiele firm maklerskich planuje uruchomienie takich usług. Jednak w praktyce tylko Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska przyjmuje przez sieć zlecenia na sesję fixingową akcji.

W Stanach Zjednoczonych usługi maklerskie w Internecie przeżywają prawdziwy boom. Przez kilka lat były domeną mniejszych domów inwestycyjnych (np. Charles Schwabb) czy wręcz wyspecjalizowanych firm internetowych, takich jak E*Trade. Ostatnio także największe banki inwestycyjne, w tym Merrill Lynch, zapowiedziały wejście na ten rynek.

Ani polskiej giełdy, ani polskich inwestorów nie da się porównać z amerykańskimi, ale popularność Internetu rośnie tak szybko, że powinna wymusić szybkie wprowadzenie internetowych usług maklerskich. Rzeczywistość jest nadal bardzo przyziemna.

Tylko DM BOŚ

Na rynku polskim usługi internetowe oferuje (od listopada 1996 roku) tylko Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska. Za jego pośrednictwem klient może składać zlecenia kupna, sprzedaży papierów wartościowych notowanych na GPW, składać zlecenia na dogrywkach, uzyskiwać informacje o aktualnym stanie rachunku.

Rachunek internetowy w DM BOŚ umożliwia także składanie dyspozycji odblokowania papierów kupionych na odroczoną płatność, dokonywanie przelewów z rachunku inwestycyjnego do wskazanego banku. Ponadto klient ma możliwość składania zapisu na akcje spółek sprzedawanych za pośrednictwem GPW.

Pod koniec stycznia DM BOŚ był oferującym dla akcji Karen Notebook. Inwestorzy za pośrednictwem rachunku internetowego mogli wziąć udział w publicznej ofercie. Jeśli następni emitenci wyrażą wolę, dom maklerski jest gotów sprzedawać akcje w sieci. Trwają też przygotowania do stworzeni aplikacji, która umożliwi klientom składanie zleceń w trakcie notowań ciągłych na GPW oraz na CTO.

— Pracujemy nad tym, aby klient mógł składać zlecenia na notowania ciągłe. Trudno określić konkretną datę, kiedy to nastąpi — mówi Michał Wojciechowski, kierownik zespołu usług internetowych DM BOŚ.

Jego zdaniem, usługi internetowe cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów.

— Blisko 400 naszych klientów stale korzysta z możliwości, które daje Internet. Obecnie ponad 30 proc. nowo otwieranych w DM BOŚ rachunków inwestycyjnych stanowią rachunki internetowe — dodaje Michał Wojciechowski.

Konkurencja nie próżnuje

Do uruchomienia usług internetowych szykują się kolejni pośrednicy giełdowi.

— Sam program jest gotowy, a my zakończyliśmy jego testowanie. Obecnie koncentrujemy swoją uwagę na zmianach regulaminowych, dotyczących wypłat środków klienta po trzech dniach od dokonania transakcji. Sądzę, że usługa internetowa ruszy po wakacjach. Nasi klienci od razu będą mogli składać zlecenia na fixing i notowania ciągłe — informuje Urszula Banaszczak-Soroka, dyrektor BM Banku Zachodniego.

— Pracujemy nad tym. Sądzę, że kompleksową obsługę rachunku internetowego uruchomimy jeszcze w lipcu — powiadomił Michał Seweryn, wiceprezes Przedsiębiorstwa Maklerskiego Elimar.

Zlecenia internetowe w najbliższym czasie zamierza zaoferować także CDM Pekao.

— Konkretnego terminu nie mogę podać, gdyż nie wszystko zależy tylko od nas. Dużo do powiedzenia ma choćby Telekomunikacja — stwierdził Krzysztof Trojanowski, dyrektor ds. rynku wtórnego CDM Pekao.

— Do końca trzeciego kwartału na pewno zaoferujemy usługi internetowe. Jednak za wcześnie jest mówić, jaki ich zakres będzie wchodził w grę — dodaje Jacek Jaszczołt, dyrektor Amerbrokers.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MAKLERZY PRZYJMĄ ZLECENIA PRZEZ SIEĆ