Maksymiuk: poprzemy rezygnację marszałka Jurka

opublikowano: 21-04-2007, 19:11

Zdaniem wiceprzewodniczącego Samoobrony Janusza Maksymiuka, nowe ugrupowanie tworzone przez marszałak Sejmu Marka Jurka nie zagrozi koalicji rządzącej.

"Nawet może ją wzmocnić, bo pan Marek Jurek przejmuje ten skrajny elektorat w PiS i partia staje się bardziej prawicowo- centrystyczna. To daje szansę, że elektorat wahający się między PiS a Platformą, przejdzie do PiS, w którym nie będzie już skrajnego, prawicowego skrzydła" - argumentował polityk.

Pytany przez dziennikarzy Maksymiuk wyjaśnił, ze określenie "skrajny" nie jest w tym przypadku określeniem negatywnym. "Pan marszałek jest najbardziej jednoznaczny w zapisach o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w kwestii walki z pornografią i stosunku do historii" - zaznaczył Maksymiuk

Podkreślił, że po decyzji Jurka nie ma przesłanek do ewentualnych wcześniejszych wyborów.

"Zgadzając się na wcześniejsze wybory, to tak jakby rolnik zdecydował się na żniwa i koszenie pszenicy w maju albo czerwcu. To tak jak w polityce, jeżeli zasialiśmy uprawę - jaką jest program +Solidarne państwo+ - owoce tego powinniśmy zbierać w czwartym roku kadencji" - żartował.

Według Maksymiuka, ktoś, kto opowiedziałby się dziś za przyspieszonymi wyborami "podnosi w górę ręce, uznaje że wziął na siebie zbyt duży ciężar, nie jest w stanie realizować programu i boi się ostatecznego rozliczenia przez wyborców po czterech latach".

Nie wykluczył jednak, że gdyby w parlamencie znalazła się większość, która zakończy kadencję, to Samoobrona "nie będzie darła szat". "Będziemy wskazywać kto przeszkodził w realizacji programu +Solidarne państwo+" - zapowiedział.

Pytany o to, kogo jego ugrupowanie poprze na stanowisko nowego marszałka, Maksymiuk oświadczył, że "dobrze by było, żeby był, to ktoś z Samoobrony". Dodał, jednak, że obie prawdopodobne kandydatury (Aleksandry Natalli-Świat i Pawła Zalewskiego) są dobre. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane