Czytasz dzięki

Makuch: EBC jest gotowy na luzowanie ilościowe

opublikowano: 15-01-2015, 10:23

Europejski Bank Centralny (EBC) jest gotowy do uruchomienia w razie potrzeby quantitative easing, ale jest zbyt wcześnie, aby określić, co dokładnie będzie wchodziło w skład tej polityki, twierdzi Jozef Makuch, członek zarządu instytucji, donosi Reuters.

W wywiadzie udzielonym słowackiej agencji prasowej TASR po tym jak został powołany na drugą kadencję na stanowisku gubernatora Narodowego Banku Słowackiego, Makuch powiedział również, że Europa jest w stanie poradzić sobie z wyjściem Grecji ze strefy euro, jeśli kraj nie będzie respektować zasad obowiązujących w bloku walutowym.

Jozef Makuch
Zobacz więcej

Jozef Makuch Bloomberg

Makuch powiedział, że EBC jest gotowy do działania, jeśli stwierdzi, że środki przyjęte do tej pory okazały się  niewystarczające.

Oczekiwania, że EBC rozpocznie drukowanie pieniędzy przez politykę „luzowania ilościowego” (QE) napędzane są przez dane makro z ostatniego tygodnia, które pokazały, że inflacji w strefie euro w grudniu okazała się ujemna po raz pierwszy od 2009 roku.

Makuch stwierdził, iż nie oczekuje, by wzrost cen w eurolandzie zbliżył się do przyjętego przez instytucję celu na poziomie 2 proc. wcześniej niż pod koniec 2016 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy