Mała realizacja zysków

Rafał Benecki
11-01-2002, 00:00

Na początku czwartkowej sesji notowano zwyżkę cen papierów na całej długości krzywej dochodowości. Rynek pozytywnie zareagował na środowe wypowiedzi uczestników spotkania RPP-rząd, zwłaszcza oświadczenia strony rządowej, z których może wynikać, że propozycja zmian ustawy o NBP nie zyska poparcia. Zmniejsza to prawdopodobieństwo ograniczenia niezależności RPP i nagłej obniżki stóp procentowych.

W dalszej części sesji ceny papierów wahały się, ponieważ część graczy realizowała zyski. Oferta zamykających pozycje inwestorów spotkała się z zainteresowaniem pozostałych uczestników rynku, co ograniczyło większe zmiany cen.

Pod koniec sesji rentowności papierów nie odbiegały znacząco od notowanych dnia poprzedniego. Papiery dwuletnie handlowane były z rentownością 9,13 proc., rentowności dłuższych papierów spadły do 8,96 proc. w przypadku obligacji 5-letnich oraz 8,37 proc. 10-letnich.

W najbliższym tygodniu GUS opublikuje dane o inflacji, produkcji przemysłowej oraz cenach produkcji za grudzień. Oczekiwany dalszy spadek presji inflacyjnej oraz produkcji będą stanowić podstawę do kolejnej redukcji stóp na najbliższym spotkaniu RPP. Zakładamy, że inflacja w grudniu 2001 wyniosła 3,5 proc. r./r., a produkcja przemysłowa była niższa o 1,5 proc. w relacji r./r. Publikacja danych wpłynie na wzrost cen papierów. Konsensus oczekiwań rynkowych zakłada obecnie obniżkę rzędu 100-150 punktów bazowych. Z kolei czynnikiem ograniczającym wzrost rynku może być dalsza zwyżka stóp rynku pieniężnego. Wysokie stawki Wiborów zmniejszają atrakcyjność inwestycji w papiery poprzez wzrost kosztów ich finansowania. Większych zmian na rynku można oczekiwać po styczniowym spotkaniu rady. Jeżeli decyzja RPP spotka się z dalszą ostrą krytyką, wpłynie to na wzrost niepewności na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Benecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Mała realizacja zysków