Małe firmy – małe pensje

opublikowano: 06-10-2019, 22:00

Małych firm ciągle nie stać na znaczne podwyżki dla pracowników, więc płacą znacznie mniej niż duże.

GUS opublikował w piątek dane o części rynku pracy, często pomijanym przez analityków i polityków, a więc o działalności gospodarczej przedsiębiorstw o liczbie pracujących do dziewięciu osób. O ile dane za sektor przedsiębiorstw publikowane są co miesiąc, to obejmują jedynie firmy zatrudniające powyżej dziewięciu osób, czyli około połowy pracujących. Publikowane raz w roku informacje o mikroprzedsiębiorstwach dopełniają obraz, informując o sytuacji w większości polskich firm.

Liczba mikroprzedsiębiorstw stale rośnie — w 2018 r. było ich 2,146 mln, a więc o 3,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Pracuje w nich 4,173 mln Polaków, co oznacza wzrost o 2 proc. wobec zeszłego roku. 22 proc. działa w branży handlowej i naprawy pojazdów samochodowych. Na drugim miejscu są firmy budowlane (13,8 proc.), a na trzecim — działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (13,6 proc.). Pod tą kategorią kryją się głównie wykonawcy wolnych zawodów pracujący w formule B2B. Najwięcej mikroprzedsiębiorstw ma siedziby w województwie mazowieckim — prawie 415 tys., znakomita większośćz nich w Warszawie. Na drugim miejscu jest województwo śląskie — dom dla 232 tys. firm, podium uzupełnia województwo wielkopolskie, gdzie swoje centrale ma ich 218 tys.

Przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto w mikrofirmach wynosi 3081 zł. Najwięcej zarobić można pracując w informatyce i komunikacji, gdzie średnie zarobki wynoszą 5285 zł. W najgorszej sytuacji są pracujący w leśnictwie i rybactwie — ich zarobki nie przekraczają 2440 zł. Zapowiadana przez PiS duża podwyżka płacy minimalnej budzi więc niepokój.

Popularność B2B, szczególnie w największych metropoliach, potwierdza także statystyka liczby mikroprzedsiębiorstw na 1000 mieszkańców. W takich województwach, jak mazowieckie, pomorskie czy wielkopolskie, a więc w regionach kraju z największymi miastami, zagęszczenie mikrofirm jest znacznie większe niż w reszcie kraju. Średnia dla całego kraju wynosi 55,9 firm na 1000 mieszkańców, na Mazowszu 76,8, w Wielkopolsce 62,4, a w Pomorskiem — 61,1. Wśród 4,173 mln osób zatrudnionych w tym segmencie rynku jedynie 1,433 mln ma umowę o pracę, czyli niewiele ponad jedną trzecią ogółu zatrudnionych. Większość pozostałej grupy stanowią właśnie zatrudnieni na umowie o współpracę (B2B).

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu