Małe i średnie chwilowo radzą sobie nieco gorzej

Anna Borys
opublikowano: 12-06-2007, 00:00

Fundusze małych i średnich (MiŚ) przedsiębiorstw spadły na ostatnie miejsca w kategorii akcji krajowych. Niektóre nawet zanotowały spadek wartości jednostek inwestycyjnych. Między 30 maja a 6 czerwca najsłabiej wypadł DWS Polska Top 25 Małych Spółek. Wypracował on stopę zwrotu 0,25 proc., ale na minusie. Podobnie pod kreską był także PZU Akcji Małych i Średnich Spółek. Jego klienci stracili w tym okresie 0,12 proc. Najlepszy MiŚ, Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego, wypracował 1,59 proc. zysku.

W tym okresie rynek był jednak na plusie. MWIG40 zyskał 1,89 proc. Podczas gdy sWIG80 urósł 0,95 proc. Wskaźnik WIG skoczył zaś 1,95 proc. Fundusze pozostają więc w tyle za rynkiem.

To dopiero początek spadków wartości jednostek inwestycyjnych. Do funduszy nie dotarła jeszcze fala piątkowych przecen. Opóźnienie wynika z tego, że towarzystwa z poślizgiem podają wycenę jednostek. Spadki będą więc widoczne dopiero dziś. W piątek warszawski parkiet spadał w ślad za rynkami amerykańskimi. Wyprzedaż wywołały zapowiedzi kolejnych obniżek stóp procentowych za oceanem. Tam przecena zaczęła się już w środę, jednak do kraju dotarła z opóźnieniem, dopiero po czwartkowym święcie.

Nie należy jednak panikować. Krajowi inwestorzy zaczęli tydzień od zakupów. Dla funduszy to dobry znak. Zatem należy się spodziewać, że zarządzający wykorzystają korektę do tańszych zakupów. To wprawdzie wywoła krótkotrwałe zniżki wartości jednostek inwestycyjnych. Jednak w dłuższej perspektywie powinno wpłynąć na wyniki pozytywnie.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu