Małe spółki trzymają cenę

  • Michał Błasiński
11-04-2013, 00:00

Korekta notowań WIG20 skonsumowała już połowę zysków z zeszłorocznej hossy. Zdecydowanie lepiej radzą sobie mniejsze firmy.

Tegoroczna zależność jest prosta: im mniej prestiżowy indeks, tym wyższa stopa zwrotu. Od początku roku WIG20 zanurkował o 9 proc. Tymczasem mWIG40, sWIG80 oraz WIG-Plus zyskały odpowiednio 1, 3 i 6 proc. Jeszcze dobitniej przewagę tzw. misiów widać, jeśli porównać udział w portfelach indeksów spółek z dodatnią stopą zwrotu: tylko co czwarty blue chip jest na plusie, w mWIG40 — co trzecia firma, a w sWIG80 ponad połowa.

W największym ilościowo, ale grupującym spółki o najniższej kapitalizacji WIG-Plus „nad kreską” od początku roku jest prawie 60 proc. spółek. Niespodzianki nie przynosi też porównanie stóp zwrotu najlepszych w poszczególnych indeksach. Eurocash, czyli nowicjusz w WIG20, zdrożał od 1 stycznia o 15 proc. w sWIG80 bryluje hurtowe trio — Pelion (107 proc.), Farmacol (53 proc.) i Neuca (51 proc.), a w WIG-Plus Monnari (190 proc.), Sfinks (100 proc.) i Lubawa (84 proc.). Co ciekawe, wśród spółek, które straciły najwięcej, jest sporo blue chipów — aż co trzeciego przeceniono o ponad 10 proc. od początku roku. W WIG-Plus takich outsiderów jest jedna piąta. Analitycy nie mają wątpliwości, że relatywna siła mniejszych firm względem największych i najbardziej płynnych będzie się utrzymywać w kolejnych miesiącach.

— Wszystko sprowadza się do oczekiwanego odbicia w gospodarce. Jeżeli ten scenariusz się zrealizuje, to właśnie małe spółki skorzystają na tym w pierwszej kolejności — uważa Tomasz Mazurczak, szef działu analiz Trigon DM.

Wtóruje mu Marcin Materna, szef analityków w Millennium DM.

— Myślę, że małe spółki nadal są bardziej atrakcyjne od blue chipów. Trzeba pamiętać, że maluchy odbijają po silnej przecenie oraz mają większą ekspozycję na potencjalne ożywienie gospodarcze. Natomiast notowaniom firm z WIG20 nie sprzyjają spekulacje dotyczące OFE. To psuje wizerunek GPW i odstrasza przede wszystkim inwestorów zagranicznych — komentuje Marcin Materna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Małe spółki trzymają cenę