Czytasz dzięki

Małe spółki z dużą dywidendą

Adam Torchała
opublikowano: 06-05-2019, 22:00

Regularne i wysokie dywidendy łatwiej znaleźć wśród spółek małych niż dużych. Oto firmy, które w ostatnim pięcioleciu szczególnie się wyróżniły na tym polu.

Pod koniec kwietnia zarząd Decory — producenta artykułów służących do wykańczania wnętrz — zapowiedział, że chce wypłacić 1 zł dywidendy na akcję.

Daje to stopę dywidendy na poziomie 5,9 proc. — i to mimo wzrostu kursu Decory o 75 proc. w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Decora to jedna z małych spółek, które regularnie i hojnie dzielą się zyskami. W ciągu ostatnich trzynastu lat aż za dwanaście na konta akcjonariuszy trafiła dywidenda. Wyjątkiem był 2015 r., w zamian jednak inwestorzy otrzymali rekordową dywidendę w 2016 r. Średnia stopa dywidendy za ostatnie pięciolecie sięgnęła 8,5 proc. Takim wynikiem nie może pochwalić się żadna spółka z WIG20. Po ostatnich zwyżkach może być jednak ciężko dorównać średniej, co pokazuje najnowsza propozycja zarządu. Jeszcze wyższą średnią stopą dywidendy za ostatnie 5 lat (12,4 proc.) może pochwalić się AB Inter Rao Lietuva, czyli notowany na GPW sprzedawca rosyjskiego prądu na Litwie. Spółka dywidendę wypłaca regularnie od 2013 r., a po 2015 r. stopa dywidendy przekraczała za każdym razem 10 proc. Podobnie może być również w 2019 r., bo walne zgromadzenie InterRao już zatwierdziło, że do inwestorów trafi 0,58 EUR na akcję, co przy obecnej wycenie daje stopę dywidendy na poziomie 18,4 proc.

Tak wysokie stopy możliwe są dzięki niskiej w stosunku do generowanych zysków wycenie spółki. Wskaźnik cena/zysk dla Inter Rao od lat utrzymuje się w okolicach 5, podczas gdy średnia dla WIG wynosi obecnie 12,46.

Stały dopływ

Regularne dywidendy można też znaleźć na NewConnect, co udowadnia np. spółka Aqua. Działa ona zresztą w mocno kojarzonej z dywidendami branży — wodociągach. Głównym akcjonariuszem spółki jest gmina Bielsko-Biała, a najważniejszym źródłem zysków tamtejsza sieć wodociągowa. Dywidendy wypłacane są nieprzerwanie od 2011 r., a średnia za ostatnie 5 lat wynosi 6 proc. W marcu zarząd zapowiedział, że chce, aby w 2019 r. do akcjonariuszy trafiło 77 groszy na akcję, czyli o 7 groszy więcej niż przed rokiem. Stopa dywidendy to 5 proc.

Inwestorzy nie doczekali się natomiast deklaracji z Ferro. Producent armatury sanitarnej i instalacyjnej — podobnie jak Aqua — zyskiem dzieli się nieprzerwanieod 2011 r, średnia stopa dywidendy za ostatnie pięć lat wynosi zaś 6,57. W marcu zarząd zapowiadał, że w latach 2019-2023 zamierza wypłacać dywidendy w wysokości nie mniejszej niż 50 proc. zysków. Warunkiem jest wskaźnik długu netto do EBITDA poniżej 2,5. Na koniec 2018 r. wskaźnik ten wynosił 2,43. Zysk netto za 2018 r. wyniósł 37,7 mln zł wobec 11,1 mln zł rok wcześniej.

Przeszłość i przyszłość

Łącznie wśród spółek wycenianych od 100 do 500 mln zł na GPW i NewConnect znaleźć można 22 podmioty, dla którychśrednia stopa dywidendy za ostatnie 5 lat przekracza poziom 4 proc. 18 z nich dywidendę wypłacało regularnie, czyli przynajmniej przez cztery z ostatnich pięciu lat.

Jest więc teoretycznie w czym wybierać, choć warto pamiętać, że przeszłe dywidendy i sukcesy spółki wcale nie muszą przekładać się na przyszłe. Przekonali się o tym np. akcjonariusze ABC Daty. Do akcjonariuszy pieniądze ze spółki do tej pory wpływały co roku od ośmiu lat. Średnia stopa dywidendy za ostatnie pięć to aż 9,86 proc. Niestety, ostatnie miesiące są bardzo ciężkie dla akcjonariuszyspółki: podatkowe problemy i związane z nimi rezerwy mocno obciążają wyniki za miniony rok. Przy okazji spore kontrowersje wzbudził sposób komunikowania przez zarząd problemów spółki, sama spółka zaś dodatkowo musi się mierzyć ze sporą konkurencją w branży dystrybutorów IT. W efekcie wycena ABC Daty mocno spadła. Na tyle, że pojawiło się wezwanie na akcje spółki.

Akcjonariusze mniejszościowi, którzy przed rokiem czy dwoma zainwestowali z nadzieją na wysokie dywidendy, na razie i tak są jednak na sporym minusie. Inwestujący pod dywidendy muszą także pamiętać, że dywidenda odcinana jest od kursu spółki. Inwestor notuje więc wpływ, zachowując taki sam udział w spółce, akcje w jego portfelu po wypłacie dywidendy są jednak warte mniej. Do tego dochodzi 19 proc. podatku automatycznie pobieranego przy wypłacie.

Sama stopa też niekoniecznie musi być dobrym wyznacznikiem. Lepsza jest spółka, która regularnie płaci po 5 proc., niż taka, która jednorazowo wypłaci wysoką dywidendę. Takie zdarzenie może oznaczać np., że zysk był podbity sprzedażą majątku. Warto także spojrzeć, czy dywidenda jest wypłacana z bieżących zysków, czy kapitału zapasowego, który gromadzi niewypłacone zyski z poprzednich lat. Dla inwestora najlepszą sytuacją jest ta, gdy spółka potrafi generować wysokie dywidendy z bieżącej działalności operacyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu