Mali ubezpieczą się w Polsce

Marcin Bołtryk
18-03-2004, 00:00

Z ewentualnej możliwości ubezpieczenia się w którymś z państw UE skorzystają głównie międzynarodowe koncerny.

Mirosław Kaczmarek dyrektor Militzer & Munch Polska

O wyborze oferty ubezpieczenia decyduje jej jakość i cena. Jakość to przede wszystkim zakres obejmowanych ryzyk, ale także sprawność procedur — od zawarcia polisy, poprzez udokumentowanie szkody, aż do wypłaty odszkodowania. Procedura i kontakt są znacznie łatwiejsze, jeśli odbywają się w języku ojczystym. Sądzę, że sprawdza się to we wszystkich krajach. Oczywiście są przypadki ubezpieczania w innych państwach, ale dotyczy to tylko multinarodowych grup, które z reguły uzyskują lepsze warunki, przy znacznej sile zakupu.

Robert Żak Rema Broker

Firmy transportowe ubezpieczają się raczej w swoich państwach. Myślę, że międzynarodowe umowy ubezpieczeniowe zainteresują głównie koncerny. Natomiast pojedynczy przewoźnicy raczej nie będą szukali ofert ubezpieczeniowych poza granicami kraju. Powód? Wykonanie takiej umowy jest trudne i kosztowne.

Z drugiej strony rynek w UE jest z pewnością bardziej konkurencyjny, zakłady i towarzystwa ubezpieczeniowe — bardziej wyspecjalizowane. Myślę, że ta kwestia ureguluje się już w kilka miesięcy po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Juszkiewicz doradca zarządu VOS Logistics Polska

Niewiadomo jeszcze, jakie będą przepisy dotyczące ubezpieczeń samochodów w innych krajach. VOS na razie nie rozważał możliwości ubezpieczania się poza granicami naszego kraju. Myślę, że możliwości zawarcia umów ubezpieczeniowych w którymś z krajów UE przyjrzymy się dopiero po naszym wejściu do wspólnoty. Cały czas jednak głównym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego ubezpieczyciela pozostaną jakość obsługi i ceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Mali ubezpieczą się w Polsce