Mało optymizmu jak na nowe rekordy

Kamil Jaros, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 13-08-2021, 10:56

Zachowanie indeksów akcji wydaje się spójne z ostatnimi wskazaniami wskaźników nastrojów. Te nastroje wśród inwestorów indywidualnych nie są wcale dobre.

Liczba osób spodziewających się wzrostów cen jest jedynie nieznacznie wyższa od liczby osób zakładających spadek cen. Gdyby to była konsolidacja, lub rynek po korekcie, to nie byłoby to takie zaskakujące, ale fakt, że tak niski optymizm pojawia się w sytuacji, gdy indeksy zaliczają nowe rekordy, daje do myślenia. Pozwala założyć, że pokłady optymizmu wśród inwestorów jest zbyt małe, a ostrożność za duża. Taka mieszanka sugeruje, że szczyt jest jeszcze przed nami. Szczyt optymizmu oraz szczyt wycen.

Zresztą fakt, że pojawiają się nowe maksima aktualnego trendu wzrostowego już jakby automatycznie sprawia, że to scenariusze wzrostowe mają większą szansę na realizację. Obowiązuje tu prosta zasada, że warto trzymać się aktualnego trendu, bo ten ma większą szansę na kontynuację niż zmianę. Kiedyś w końcu się zmieni, ale lepiej pomylić się wtedy, niż wcześniej wiele razy i próbować łapać szczyt.

W przypadku indeksu DAX pierwszym wsparciem wciąż jest poziom 15400 pkt. i dopiero jego pokonanie miałoby jakieś znaczenie dla sytuacji krótkoterminowej. Ewentualny spadek pod 15700 pkt. byłby ostrzeżeniem. Dla średniej przemysłowej także poziom wsparcia się nie zmienił. Jest nim nadal poziom 34600 pkt.

Z ciekawszych danych, jakie mają się dziś pojawią warto wymienić zaplanowaną na 10:00 publikację dynamiki polskiego PKB w II kw.W relacji kw/kw zmiana ma wynieść 2.1 proc., a w relacji r/r 11.0 proc. O tej samej porze pojawi się wartość inflacji. Już oficjalna, bo wstępną znamy już ponad tydzień. Wg informacji z końca lipca zmiana cen wyniosła 5.0 proc. r/r. O 11:00 pojawią się dane o wyniku wymiany strefy euro w handlu z zagranicą. Na 14:00 zaplanowano dane o polskich saldzie bilansu płatniczego, a pół godziny później pojawią się dane z USA: dynamika cen importu. O 16:00 poznamy dane o nastrojach amerykańskich konsumentów (w wersji Uniwersytetu Michigan).

Baryłka ropy WTI kosztuje obecnie ok. 68.50 dolarów. Mamy więc niewielkie cofnięcie względem wczorajszego poziomu 69 dolarów. Zmiana nie jest istotna. Istotne jest bowiem to, że cena nadal przebywa pod poziomem 70.50, a zatem wciąż mamy prawo oczekiwać wznowienia fazy spadków. Złoto ma się nieco lepiej. Cena uncji wynosi 1760 dolarów, a więc ponownie jest na poziomie, którego pokonanie może dać sygnał do dalszej zwyżki. Brak sukcesu byków w tej okolicy również może skutkować wznowieniem spadku.

Na rynku walutowym zmiany względem wczorajszych poziomów są minimalne. Para EURUSD stoi na 1.1735, a GBPUSD waha się przy poziomie 1.3800. AUDUSD nie oddala się od poziomu 0.7340, a USDCAD od 1.2520. USDJPY stoi na 110.35, a więc pod poziomem 110.60, który był wcześniej atakowany. Atak się nie powiódł, ale rynek nie schodzi w dół - kolejna próba przed nami?

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane