Mało Szwedów w Polsce

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 12-11-1999, 00:00

Mało Szwedów w Polsce

Svenska Handelsbanken (SHB) zamierza złożyć w Narodowym Banku Polskim wniosek o zgodę na prowadzenie pełnej działalności bankowej. Po jego otrzymaniu największy szwedzki bank zamierza zająć się obsługą działających na naszym rynku nordyckich korporacji.

Na razie polskie przedstawicielstwo SHB ma nowego szefa Raimo Valo. Jego zadaniem jest przygotowanie firmy do prowadzenia w naszym kraju pełnej działalności operacyjnej. Jednym z wymogów otrzymania licencji bankowej jest przygotowanie trzyletniego biznesplanu. Obecnie w sztokholmskiej centrali Svenska Handelsbanken trwa opracowywanie takiej strategii.

— Zamiarem naszego banku jest przygotowanie pełnej oferty corporate banking. Chcemy obsługiwać działające na Polskim rynku firmy ze Szwecji, Danii, Finlandii i Norwegii — mówi Patrycja Mierzwińska z polskiego przedstawicielstwa Svenska Handelsbanken.

Dodaje, że w planach banku nie ma na razie obsługi klientów detalicznych.

Svenska Hnadelsbanken chce wejść więc na rynek, który od nowego roku zamierza zdobywać Merita Nordbanken. Merita jest właścicielem ponad 36 proc. gdyńskiego Banku Komunalnego i może zwiększyć ten udział do 49,99 proc. Zgodnie z zapowiedziami zarządu BK, dzięki nowemu partnerowi strategicznemu, zamierza on przejąć obsługę klientów skandynawskich prowadzących działalność na terenie Polski.

Skandynawskie instytucje finansowe, dla których kraje bałtyckie są naturalnym regionem ekspansji, bardzo późno zaczęły myśleć o wejściu do Polski. Wiele prób skończyło się klęską. Merita przegrała konkurencję z Creditanstalt w Powszechnym Banku Kredytowym. Z kolei SEB bezowocnie starał się o PBR, a potem przegrał na ostatniej prostej przetarg na Bank Przemysłowo Handlowy.

Od 1997 r. Swedbank (FÎrennings Sparbanken) ma 4,8-proc. udział w Banku Handlowym. Właśnie zamienił posiadany w nim pakiet obligacji na akcje i zgodnie z oświadczeniem papiery te pozostaną w jego portfelu długoterminowym (niezależnie od losów fuzji BH z BRE Bankiem).

Zaś SEB zadowala się na razie tylko prowadzeniem Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zresztą przejętego od koncernu ABB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mało Szwedów w Polsce