Maluchom nie stanie się krzywda

opublikowano: 02-06-2019, 22:00

Specjaliści od paragrafów pomogą zabezpieczyć prawnie niesztampowe pomysły młodych spółek w negocjacjach z inwestorami

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła nową edycję programu dla firm, które krótko działają na rynku i chcą prowadzić projekty wspólnie z kontrahentami.

POMOCNA TEMIDA:
POMOCNA TEMIDA:
Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP, podkreśla, że fachowcy od prawa wesprą startupowców przy zawieraniu umów inwestycyjnych i regulujących szczegóły współpracy z kontrahentami.
Fot. Marek Wiśniewski

— Prawnicy siedmiu kancelarii prawnych pomogą młodym przedsiębiorcom przygotować i negocjować kluczowe umowy. Są one często podstawą sukcesu całego przedsięwzięcia. Specjaliści od paragrafów wesprą startupowców przy zawieraniu umów inwestycyjnych i regulujących szczegóły współpracy z kontrahentami. Beneficjenci programu PARP mogą liczyć także na pomoc w przygotowaniu spółek do analizy legal due diligence. To z pewnością usprawni proces negocjacji z inwestorami — mówi Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP.

Podkreśla, że z roku na rok rośnie zainteresowanie programem wśród młodych przedsiębiorców.

— Są oni coraz bardziej świadomi swoich praw do ochrony innowacyjnych pomysłów — zaznacza Mikołaj Różycki.

W 2017 r. rządowa agencja podpisała umowy z sześcioma start-upami. Rok później było już 27 kontraktów. Wówczas popyt na wsparcie przekroczył możliwości budżetowe konkursu. Tym razem programem ma być objętych ok. 40 spółek. Do konkursu przystępują najczęściej start-upy z branży IT. Nie brakuje jednak firm z sektorów przemysłowego, maszynowego, zdrowia i ekologii. W tegorocznej puli jest 1 mln zł, czyli o 500 tys. zł więcej niż rok wcześniej. Nie są to kwoty oszałamiające w porównaniu z budżetami programów operacyjnych. PARP chce sprawnie rozdzielić pieniądze w ciągu kilku miesięcy. Dlaczego? Bo wsparcie pochodzi z dotacji celowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii i musi być rozliczone jeszcze w tym roku.

Bez wkładu własnego

Każda młoda spółka ma szansę na dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł. Wnioskodawcy nie muszą mieć wkładu własnego, jeżeli wartość wybranych przez nich usług prawnych nie przekroczy kwoty maksymalnego wsparcia. Rządowa agencja nie wyklucza, że w przyszłym roku pula pieniędzy przeznaczona na tego typu pomoc poszybuje w górę. PARP przyjmuje wnioski o dofinansowanie do końca września. Po ich pozytywnej ocenie kancelarie prawne będą udzielać pomocy wybranym start-upom do połowy listopada. Harmonogram realizacji usług będą ustalać między sobą przedstawiciele obu stron. Kto może stanąć w szranki o finansowe wsparcie? Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą nie dłużej niż pięć lat. Ponadto muszą mieć list intencyjny dotyczący współpracy z inwestorem.

Na jakie usługi prawne mogą liczyć startupowcy? Specjaliści od paragrafów przygotują ich m.in. do analizy legal due diligence. Przedsiębiorcy dostaną garść informacji o przedinwestycyjnym badaniu spółki. W ubiegłym roku ta usługa była najczęściej wybierana przez młodych przedstawicieli biznesu. Dostawali oni również pomoc przy analizie formalno- -prawnej projektu umowy inwestycyjnej lub umowy spółki.

PARP nie skąpi wsparcia także na doradztwo związane z zamówieniami. Radcy prawni pomogą przedsiębiorcom w przygotowaniu umów z kontrahentami i ocenie warunków formalno-prawnych dla tego typu dokumentów. Dodatkowo każdy przedsiębiorca może liczyć na pięć godzin konsultacji z radcą prawnym, podczas których dopracują wspomniane umowy.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Więcej niż jeden wniosek

Warto podkreślić, że każda firma może złożyć więcej niż jeden wniosek. Warunek jest jeden: usługi wybierane w tych wnioskach nie mogą się powtarzać. Co ważne, po zrealizowaniu każdej usługi kancelaria prawna musi przygotować raport cząstkowy i przedłożyć go start- -upowi. Jeżeli przedsiębiorca zrezygnuje z części wsparcia prawnego, bo inwestor wycofa swój udział w projekcie i nie zdecyduje się na dalsze kroki inwestycyjne, wówczas kancelaria dostaje zapłatę tylko za część wykonanych zadań. Mateusz Zreda, radca prawny z kancelarii Destrier biorącej udział w programie, uważa, że konkurs odpowiada na potrzeby spółek znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju.

— Projekt PARP pomoże zminimalizować problemy, z jakimi borykają się młodzi przedsiębiorcy w relacjach z inwestorami, którzy dokapitalizowują ich przedsięwzięcia. Działające krótko na rynku spółki mają pomysły i potrzebują pieniędzy na ich realizację. Będziemy pomagać start-upom w uregulowaniu prawnym ich relacji z inwestorami — mówi Mateusz Zreda.

Uważa, że program PARP pomaga start-upom przygotować się do wejścia na rynek, a także do rozmów biznesowych z kontrahentami. Radca prawny zastanawia się, czy budżet konkursu nie jest zbyt mały.

— Każdy proces inwestycyjny rządzi się swoimi prawami. Nie wszystkie można szybko przeprowadzić. Niektóre są bardziej skomplikowane, bo dotyczą podmiotów działających w innym otoczeniu legislacyjnym. Mogą to być zagraniczne fundusze inwestycyjne, które mają inne wzory dokumentów, a także inne zasady korporacyjne. W tej sytuacji proces inwestycyjny się wydłuża i wymaga więcej wysiłku zarówno po stronie startupowców, jak i ich doradców. Dobrze, że PARP podwoił pulę pieniędzy w tym konkursie — ocenia Mateusz Zreda.

Marcin Wąsik, radca prawny w kancelarii prawnej Jacek Bajorek, chwali ten program.

— Będziemy w nim uczestniczyć po raz pierwszy. Młodzi przedsiębiorcy mają utrudniony dostęp do wiedzy prawniczej. Oferowane na rynku ceny usług doradczych są poza ich możliwościami finansowymi. Startupowców nie stać na wspomniane usługi na początku rozkręcania biznesu. Pomoc PARP jest strzałem w dziesiątkę — konkluduje Marcin Wąsik.

25 tys. zł Takie dofinansowanie może dostać firma w programie organizowanym przez PARP.

Kancelarie prawne biorące udział w programie

  • Kancelaria Prawna Jacek Bajorek
  • Destrier Kancelaria Prawna Radcy Prawnego Mateusz Zreda
  • Lawmore Sp. z o.o.
  • Konieczny Wierzbicki
  • Kancelaria Radców Prawnych spółka partnerska
  • Konsorcjum Doniec Górecki & Partnerzy S.K i Kasolik, Pawlus-Łapa Adwokacka Sp.p.
  • Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy Radcowie Prawni
  • Kancelaria Radców Prawnych spółka partnerska
  • Rosicki Purski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Sp.k.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane