Maluchy bardziej dywidendowe od blue chipów

opublikowano: 13-10-2017, 15:56
aktualizacja: 13-10-2017, 16:03

Obserwowany w ostatnich 12 miesiącach rajd w notowaniach największych spółek sprawił, że segment przestał być dywidendowym eldorado.

W ostatnich 12 miesiącach indeks WIG20 zyskał z uwzględnieniem dywidend 49,7 proc. Jednak w tym samym czasie stopa premii z zysku należących do niego spółek spadła z 3,64 proc. do zaledwie 1,85 proc. Ta najniższa jej wartość od 11,5 roku prawdopodobnie przypieczętowuje koniec ery, w której blue chipy były dywidendowymi dojnymi krowami.

Po ponad 10 latach, kiedy to WIG20 był indeksem o najwyższej stopie dywidendy, na kilka miesięcy wyprzedził do mWIG40. Choć w lipcu przez kilkanaście sesji WIG20 znowu cieszył się mianem najbardziej dywidendowego indeksu, to jednak po tym okresie z impetem wyprzedził go indeks małych i średnich spółek sWIG80, który w ostatnich 12 miesiącach zyskał symboliczne 3,8 proc.

To oznacza, że duże spółki są już wysoko wycenione i z punktu widzenia inwestora długoterminowego  mniej atrakcyjne od cieszących się wysoką stopą dywidendy małych spółek. Po tym jak ostatnie miesiące stały pod znakiem ogromnej siły relatywnej notowań dużych spółek na tle małych, prawdopodobnie tylko odwrócenie tej tendencji mogłoby umożliwić wyrównanie stóp dywidendy pomiędzy indeksami. W przypadku WIG20 obecna stopa jest o połowę niższa niż średnio w ostatnich 12 latach. Tymczasem w przypadku sWIG80 jest prawie dwukrotnie wyższa i wynosi 3,10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Maluchy bardziej dywidendowe od blue chipów