Maluchy wymienią park maszyn

opublikowano: 06-01-2020, 22:00

Młode firmy z Warmii i Mazur, które nie mają historii kredytowej i biznesowej, otrzymają tanie pożyczki na rozwój.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) nie żałuje grosza przedsiębiorcom w regionach i pomaga im zwiększać konkurencyjność i innowacyjność firm. W puli przeznaczonej dla przedstawicieli biznesu z woj. warmińsko-mazurskiego jest jeszcze 200 mln zł. Dotychczas preferencyjne wsparcie z instrumentu „Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie” popłynęło do 500 firm, z czego 30 proc. stanowiły start-upy.

— Firmy otrzymały łącznie ponad 100 mln zł. Przedsiębiorcy przeznaczą pożyczki na rozwój pomysłów biznesowych i wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych — podkreśla Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Pośrednicy państwowego banku udzielają wsparcia w wysokości do 1 mln zł. Oprócz pożyczek na przedsiębiorców czekają też poręczenia i wejścia kapitałowe. Przemysław Cieszyński zauważa, są one dobrym sposobem na rozwinięcie działalności gospodarczej dla młodych firm, które nie mają historii kredytowej i biznesowej. Ze wsparcia skorzystał m.in. Maciej Ingielewicz, współwłaściciel elbląskiego salonu tatuażu Studio21.

— Coraz więcej osób decyduje się na nasze usługi. Postanowiliśmy poszerzyć ofertę o sprzedaż kolczyków. Pomogła nam w tym pożyczka BGK. Pokryła ona również koszty remontu lokalu i utworzenia dodatkowego stanowiska pracy — mówi Maciej Ingielewicz.

Przedsiębiorcy z woj. warmińsko-mazurskiego przeznaczają unijne wsparcie zwrotne m.in. na zakup maszyn i sprzętu niezbędnego do prowadzenia firmy i modernizację środków produkcji.

— Powstawanie nowych spółek i wspieranie ich projektów przekłada się na rozwój potencjału gospodarczego Warmii i Mazur — zaznacza Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Najczęściej z finansowania zwrotnego korzystają mikrofirmy. Na liście beneficjentów jest ich aż 450 — najwięcej z branż budowlanej, fryzjerskiej i kosmetycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy