Mały biznes niechętny unijnej pomocy

opublikowano: 12-09-2014, 00:00

Niewiele mikro- i małych firm chce korzystać w najbliższych latach z funduszy unijnych. Resztę zniechęca biurokracja

Czy małe firmy mają w planach wzięcie dofinansowania z Brukseli? Jak oceniają zmiany dotyczące prowadzenia biznesu po wejściu Polski do UE? Odpowiedzi na te pytania postanowili poszukać eksperci z Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy.net. W tym celu przeprowadzili badanie i stworzyli raport „Jak w Polsce prowadzi się własny biznes”. Wyniki? Firmy pozytywnie oceniają zmiany z ostatniego dziesięciolecia, ale nie wykazują zainteresowania unijnymi funduszami ze zbliżającego się rozdania.

Wśród przepytanych przedsiębiorców z mikro- i małych firm tylko 12,6 proc. zamierza starać się o pieniądze z Brukseli. „Nie” mówi unijnym funduszom 31,4 proc. badanych, a 55 proc. respondentów nie ma określonego zdania. Skąd tak wysoki wskaźnik firm niechętnych lub obojętnych, jeśli chodzi o granty? Przedsiębiorcy najczęściej wskazują na takie przyczyny, jak brak programów odpowiednich do ich działalności, skomplikowane procedury i trudności związane z przyznaniem dotacji. Najwięcej firm, które zdecydowanie nie zamierzają starać się o fundusze unijne, prowadzi biznes w sektorze rolnictwa (w tym leśnictwa, łowiectwa i rybactwa). Natomiast w branżach przemysłu, budownictwa, handlu i usług charakterystyczna jest ogromna ilość przedsiębiorców niezdecydowanych co do tego, czy podejmować starania o unijną kasę. Z tych, którzy mają to w planach, najwięcej chce składać wnioski o pomoc do regionalnych programów operacyjnych właściwych dla danego województwa. Według deklaracji badanych pozostałe programy cieszyć się będą dużo mniejszym zainteresowaniem.

Ponad połowa przedsiębiorców (50,5 proc.) uważa, że wejście Polski do UE pozytywnie wpłynęło na prowadzenie firmy. Co trzeci przedsiębiorca jest zdania, że ten fakt nie miał wpływu na działalność biznesową. Opinię o tym, że w ostatnich 10 latach sytuacja pod tym względem się pogorszyła, wyznaje 19 proc. badanych. Najwięcej jest wśród nich osób prowadzących działalność w sektorze rolnictwa. W badaniu wzięło udział 1362 przedsiębiorców — 95,5 proc. z mikro- i 4,5 proc. z małych firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane