Mały biznes pełen pesymizmu

opublikowano: 26-01-2017, 22:00

Busometr ZPP pokazuje, że przedsiębiorcy nie widzą na razie poprawy koniunktury gospodarczej.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) po raz kolejny zapytał przedsiębiorców małych i średnich firm o ich opinie na temat sytuacji gospodarczej w Polsce. Z badania płyną niepokojące prognozy. Wartość indeksu nastrojów gospodarczych MSP (wskaźnika optymizmu), czyli Indeksu Busometr na pierwszą połowę 2017 r. wynosi 38,38 pkt. Przed rokiem sięgał 46,19 pkt.

— Paradoksem jest, że nie ma istotnych i realnych zdarzeń gospodarczych,które uzasadniałby ten pesymizm. Te nastroje spowodowane są głównie poprzez beznadziejną politykę informacyjną rządu w sprawach gospodarczych — myślę tu głównie o kakofonii informacyjnej w sprawie tzw. podatku jednolitego czy „aptece dla aptekarza” — komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Dodaje przy tym, że na rynku pracy jest raczej stabilnie, co nie dziwi, bo stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa od 25 lat. — Widać też, że wchodzimy na rynek pracownika — mówi prezes ZPP.

Na ogólną wartość Indeksu Busometr wpłynęły opinie co do koniunktury gospodarczej— wartość tego wskaźnika to 33,22 pkt. Jego tendencja spadkowa jest zauważalna od początku drugiego półrocza 2015 r., kiedy indeks wyniósł 45,89 pkt. Badanie pokazuje, że ponad połowa przedsiębiorców (62 proc.) spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej, a 22 proc. zakłada, że nie wystąpią w niej istotne zmiany.

Pozostali (16 proc.) spodziewają się poprawy. Najmniejsze obawy o sytuację gospodarczą w obecnym półroczu wykazują przedsiębiorcy z sektora produkcyjnego (wskaźnik osiągnął wartość 48,3 pkt.). Pesymistyczni są również przedstawiciele handlu i usług (indeks wyniósł odpowiednio: 37 i 35,4 pkt.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu