Mały biznes sięga do chmur

opublikowano: 16-10-2015, 12:42

Rezygnując z wdrożeń mobilnych i chmurowych, firmy zmniejszają swoje szanse na rozwój.

Polscy przedsiębiorcy już dawno ogłosili koniec kryzysu, jednak nadal decyzje o inwestycjach podejmują z dużą ostrożnością. Poszukując metod na ograniczenie kosztów, coraz więcej firm sięga po abonamentowy model korzystania z nowych technologii. Usługi świadczone na podstawie rozwiązań chmurowych wydają się idealnym sposobem na dostęp do zasobów i kompetencji IT.

Biznes w chmurze

Taki model korzystania z nowych technologii jest tańszy i znacznie bardziej elastyczny niż wdrożenia stacjonarne (on premise). Nic dziwnego, że rynek cloud computingu w Polsce rozwija się siedem razy szybciej niż rynek usług informatycznych. Według danych IDC, w 2014 r. wydatki na chmurę publiczną i prywatną wyniosły u nas 130,3 mln USD, a do końca tego roku mają się zwiększyć o kolejne 25 proc. — do 162 mln USD.

Co równie ważne: za tymi zwyżkami stoją również mali i średni przedsiębiorcy. Wśród firm z sektora MSP coraz większe znaczenie zyskuje wydajna praca z każdego miejsca, niekoniecznie z biura. Klient oczekuje dziś niemal natychmiastowej reakcji na swoje zapytanie i szybkiej realizacji jego potrzeby, w przeciwnym razie skieruje swoje kroki gdzie indziej. Żeby umożliwić sprawną realizację zadań, podmioty MSP coraz powszechniej sięgają po kompleksowe narzędzia do zarządzania zasobami firmy i usprawnienia komunikacji oraz współpracy, takie jak Office 365.

— W ramach jednej usługi użytkownik otrzymuje pocztę ze wsparciem mobilnym, rozbudowany komunikator biznesowy, biblioteki dokumentów i aplikacji firmowych, a także kalendarz, który automatycznie synchronizuje dane na wszystkich urządzeniach — mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający Onex Group, dostawcy rozwiązań i usług dla firm MSP.

Jego zdaniem, drobni przedsiębiorcy, sięgający po ten pakiet aplikacji i usług, doceniają mobilność chmury, oferującą stały zdalny dostęp do zasobów firmy. To przydatne zwłaszcza w przypadku osób, które dużo podróżują lub spotykają się z klientami w tzw. terenie. Zalety cloudu — twierdzi — dostrzegą także start-upy, w których często pracuje się zdalnie.

Inwestycja w technologię

 

Dlaczego warto inwestować w technologie w rodzaju chmury? Odpowiedź przynosi m.in. badanie przeprowadzone przez IDG Research Services: firmy, które efektywniej wykorzystują dane, rozwijają się o 35 proc. szybciej niż pozostałe. Mogą też oczekiwać o jedną trzecią wyższego wzrostu zysku rok do roku.

A czterech na 10 respondentów uważa, że dzięki mobilnym wersjom rozwiązań ERP jest w stanie efektywnie obsłużyć klientów, gdy pracownicy są w podróży. Co równie ważne: usługi w chmurze, oferowane przez wyspecjalizowanych dostawców, zapewniają większy poziom bezpieczeństwa niż tradycyjne systemy lokalnego przetwarzania danych (a niejednokrotnie dużo wyższy niż jest w stanie zapewnić mała firma). Obecnie 77 proc. procesów IT nadal jest przetwarzanych wewnątrz firm (dane IDC), ale to się wkrótce zmieni, bo wiadomości o korzyściach z wdrożeń chmurowych rozchodzą się bardzo szybko.

OKIEM EKSPERTA:
Cyfrowa transformacja dobra dla gospodarki

AGNIESZKA RYNKOWSKA, dyrektor Marketing & Operations w spółce
Microsoft


Cyfrowa transformacja to obecnie warunek konieczny dla budowania pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw, nie tylko w skali lokalnej, ale przede wszystkim w wymiarze globalnym. Badania Konfederacji Lewiatan wskazują, że dla niemal dwóch trzecich „cyfrowych” mikro- i małych przedsiębiorstw, które aktywnie wykorzystują technologie, priorytetami są cele długofalowe i dynamiczny rozwój. Wśród „analogowych” biznesów wciąż kluczowe znaczenie ma przetrwanie i utrzymanie się na rynku (69,2 proc. wskazań). 

„Cyfrowe” instytucje budują pozycję konkurencyjną na podstawie jakości i wąskiej specjalizacji, natomiast „analogowe” opierają przewagę głównie na niskiej cenie. Przedstawione wyniki potwierdzają, że firmy skutecznie wprowadzające rozwiązania informatyczne mają większy potencjał wzrostu i zdolność do faktycznego tworzenia innowacji na różnych płaszczyznach.

Jednocześnie 64 proc. pracowników firm z sektora MSP przyznaje, że rozwiązania mobilne pomagają oszczędzać czas i wspierają efektywność. Aby w pełni wykorzystać potencjał technologii, nie wystarczą jednak przenośne urządzenia. Urządzenia mobilne i usługi, np. chmurowe, gwarantują wykorzystanie technologii i całego jej potencjału do budowania przedsiębiorstw, bezpieczny dostęp do dokumentów, kluczowych aplikacji finansowych i sprzedażowych, korespondencji elektronicznej czy komunikacji wideo w dowolnym miejscu. Sprawiają, że smartfony i tablety przestają być tylko gadżetami. 

W ostatnich latach Komisja Europejska zwraca wyjątkową uwagę na wzrost gospodarczy kreowany przez europejską gospodarkę cyfrową. Strategia jednolitego rynku cyfrowego dla Europy wyraźnie wskazuje, że duże zbiory danych, przetwarzanie w chmurze, mają kluczowe znaczenie dla konkurencyjności UE. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że wykorzystując w pełni możliwości chmury obliczeniowej, można stworzyć 2,5 mln miejsc pracy w Europie i przyczynić się do wzrostu PKB o 1 proc. rocznie do 2020 r. 

Raport Boston Consulting Group również pokazuje, że firmy z sektora MSP, które wdrożyły nowoczesne technologie, takie jak cloud computing, są w stanie zwiększyć roczne przychody o 15 pkt. proc. szybciej niż firmy, które z nich nie korzystają. Usługi w chmurze, które nie wymagają znaczących nakładów inwestycyjnych, eliminują bariery dostępności aplikacji i wyrównują szanse polskiego biznesu w walce konkurencyjnej z firmami na całym świecie. Otwierają zupełnie nowe możliwości.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu