Mały Krzyś wraca do gry

opublikowano: 06-09-2010, 06:43

Były członek rady nadzorczej Optimusa kupił dwie spółki od Calatravy Capital. Przestępca, który za łapówki załatwiał sprawy gangstera w UKS, jest znajomym Pawła Narkiewicza.

W sierpniu Calatrava Capital (do niedawna znana jako IB System) w suchych komunikatach poinformowała, że sprzedała dwie spółki zależne: Invar Integracje (II) za 340,5 tys. zł i Biurosystem-Serwis (BS) za 400,7 tys. zł.

Pierwszą, specjalizująca się w instalowaniu sieci komputerowych, instalacji elektrycznych i systemów telekomunikacyjnych w budynkach inteligentnych, kupiła firma Trevor Investments (TI). Druga, zajmująca się sprzedażą i serwisem kas fiskalnych, komputerów i sprzętu biurowego, trafiła w ręce spółki Atlant-Holdings. Przyjrzeliśmy się obu nabywcom. TI to brytyjska firma, kontrolowana przez Krzysztofa M. Atlant-Holdings to polska spółka, należąca do TI. Jej prezesem jest Krzysztof M.

A kim jest Krzysztof M.? To przestępca o pseudonimie "Mały Krzyś", który według najsłynniejszego w Polsce świadka koronnego Jarosława S. "Masy", w latach 90. był jego podwładnym w strukturach mafii pruszkowskiej. Sam Krzysztof M. kategorycznie temu zaprzecza i zwraca uwagę, że za członkostwo w gangu nie został nigdy skazany. Ma za to na koncie prawomocne wyroki za wręczanie łapówek urzędnikom UKS kontrolującym "Masę" i za posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami oraz nieprawomocny: za przywłaszczenie luksusowego samochodu z leasingu.

Czytelnikom "PB" znany jest od października ubiegłego roku, kiedy ujawniliśmy, że w latach 2006-07 był wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Optimusa. Zdaniem prokuratury, wyprowadził wtedy z giełdowej spółki ponad 730 tys. zł do firmy powiązanej z gangiem Romana O., pseudonim "Sproket" (po aresztowaniach tzw. starego Pruszkowa ten młody przestępca stał się jednym z liderów stołecznego półświatka, a obecnie odsiaduje nieprawomocny wyrok 8 lat więzienia).

Jak ktoś o takiej reputacji został kupcem dwóch spółek córek Calatravy Capital (CC)? To proste. "Mały Krzyś" to znajomy Pawła Narkiewicza, prezesa i znaczącego akcjonariusza CC.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu"

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane