Partnerem sekcji jest TAURON

Mamy cztery nowe miasta w Polsce

DI, AR
09-01-2017, 13:43

Od 1 stycznia 2017 r. Polska ma cztery nowe miasta. Tak zdecydowała Rada Ministrów w rozporządzeniu z lipca 2016 r.

Rząd podjął tę decyzję na podstawie opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które rozpatruje wnioski samorządów o nadanie statusu miasta. Prawa miejskie otrzymały Morawica w powiecie kieleckim w województwie świętokrzyskim, Opatówek w powiecie kaliskim w Wielkopolsce, Mielno w powiecie koszalińskim w województwie zachodniopomorskim i Rejowiec w powiecie chełmskim w województwie lubelskim. Poza tym statusu miasta nie ma już cała gmina Jastarnia, lecz tylko miejscowość o tej nazwie w powiecie puckim w województwie pomorskim (na Półwyspie Helskim).

Uzyskanie statusu miasta to nie tylko zmiana wizerunkowa i większy prestiż. Może także przynieść wymierne korzyści, np. podnieść atrakcyjność inwestycyjną oraz zwiększyć możliwości starania się o fundusze na rozwój obszarów miejskich.

Sprzeciw pod Opolem

Nie wszystkim podoba się jednak lipcowe rozporządzenie rządu. Na mocy tego samego dokumentu miasto Opole zostało rozszerzone o tereny kilku okolicznych gmin, m.in. Dobrzenia Wielkiego. Grupa mieszkańców z podzielonych gmin, która powołała inicjatywę Wszystkie Gminy Zawsze Razem, protestuje przeciw tej decyzji od wielu miesięcy, organizując marsze i demonstracje. W ubiegłym tygodniu kilkanaście osób rozpoczęło w domu kultury w Dobrzeniu Wielkim protest głodowy. Domagają się rozmów z rządem. O przerwanie  akcji protestacyjnej apelował m.in. biskup opolski Andrzej Czaja. W liście otwartym zwrócił się też z prośbą do Premier Beaty Szydło o wysłanie do protestujących przedstawiciela rządu.

Na razie rząd nie zajął stanowiska w tej sprawie.

Przeciwni rozszerzeniu Opola od początku są także lokalni samorządowcy. Wójt gminy Dobrzeń Wielki Henryk Wróbel, podobnie jak włodarze pozostałych gmin włączonych do Opola, zaskarżył rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego.  Nie popiera jednak protestu głodowego. 

- Tu chodzi o zdrowie mieszkańców, głodówka może mieć dla nich długofalowe skutki - mówił w rozmowie z PB w piątek.

Osią konfliktu jest Elektrownia Opole. Przed 1 stycznia znajdowała się ona na terenie Dobrzenia Wielkiego. Jej podatki stanowiły ok. jedną trzecią budżetu gminy.

Gmina jako jedna z nielicznych w Polsce do tej pory nie uchwaliła budżetu na 2017 rok, mimo że ostateczny termin mija w 31 styczniu. Wójt twierdzi, że po utracie wpływów z podatków płaconych przez elektrownię, nie ma środków na zadania bieżące, do których zobowiązana jest gmina (np. szkolnictwo) oraz inwestycje. Wstępny projekt budżetu, który zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa, zakłada 12-milionowy deficyt.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Mamy cztery nowe miasta w Polsce