Mamy miliony na innowacje

Jarosław Pawłowski
opublikowano: 24-09-2009, 00:00

We wrześniu mali i średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów w cieszących się dużym zainteresowaniem konkursach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ruszył ostatni w tym roku nabór wniosków dla eksporterów. Wkrótce rozpocznie się również kolejny konkurs na wsparcie innowacyjnych inwestycji.

Paszport do eksportu

O wsparcie w uruchomionym już konkursie w ramach działania 6.1 mogą ubiegać się mikro, mali lub średni przedsiębiorcy, których projekty mają na celu zwiększenie udziału eksportu w całkowitej sprzedaży, zintensyfikowanie powiązań przedsiębiorstwa z zagranicznymi partnerami oraz zwiększenie rozpoznawalności marki na rynkach zagranicznych. Dofinansowanie mogą uzyskać inwestycje realizowane w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje przygotowanie planu rozwoju eksportu, drugi — jego wdrożenie. Trzeci i ostatni w tym roku nabór wniosków potrwa do 9 października. Dla przedsiębiorców przeznaczono około 65 mln zł.

Dotacje na innowacje

28 września rusza natomiast drugi w tym roku nabór wniosków w bardzo popularnym działaniu 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Ze względu na ogromne zainteresowanie beneficjentów oraz wysoką jakość projektów dwukrotnie zwiększano budżety poprzednich konkursów. Tym razem do podziału jest 750 mln zł. Dotacje otrzymają projekty inwestycyjne polegające na zakupie lub wdrożeniu nowych rozwiązań technologicznych w produkcji i usługach. Wsparcie obejmie również działania szkoleniowe i doradcze. Minimalna kwota, o którą mogą ubiegać się przedsiębiorcy, wynosi 2,4 mln zł.

Innowacje w działaniu 4.4

Warto zwrócić uwagę na zmiany we wrześniowej edycji konkursu. Wnioski po raz pierwszy będą oceniane według nowych kryteriów, które kładą jeszcze większy niż poprzednio nacisk na innowacyjność produktu. Ponadto przedsiębiorcy będą musieli wykazać, że zastosowana technologia znana jest na świecie krócej niż 3 lata. Ci, którzy chcą zastosować technologię znaną dłużej, mogą skorzystać z kryterium dyfuzji innowacyjności — do 15 proc. w skali świata. Jestem przekonany, że wysiłek włożony w przygotowanie projektów przyniesie wymierne korzyści nie tylko firmom, ale wpłynie także na konkurencyjność całej gospodarki. Szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie www.parp.gov.pl, informacje o terminach naboru wniosków w ramach pozostałych działań programu są na stronie www.poig.gov.pl.

Pomagamy firmom zdobyć pieniądze

Kto próbował sięgnąć po unijną dotację, ten wie, że nie jest to zadanie łatwe. Żeby wspomóc przedsiębiorców w drodze po wsparcie, "Puls Biznesu" wspólnie z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego uruchamiają specjalną rubrykę poświęconą funduszom unijnym. Co dwa tygodnie przedstawiciele resortu będą na naszych łamach wyjaśniać zmiany w przepisach związanych z pieniędzmi z UE. Będą też radzić, jak skutecznie zdobywać dotacje.

Życzymy przyjemnej lektury i — powodzenia!

Jarosław Pawłowski

wiceminister rozwoju regionalnego, odpowiadający w resorcie za unijne dotacje dla przedsiębiorstw

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Pawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu