Mamy pięć globalnych spółek

opublikowano: 06-06-2013, 00:00

Przybywa polskich spółek, które za granicą działają więcej niż w Polsce. Rodzime firmy wciąż niewiele inwestują w innowacje.

PKN Orlen, PGNiG, Asseco Group, Synthos i Lotos — to pierwsza piątka polskich firm z największymi pod względem wartości zagranicznymi udziałami. Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKK) zbadał 30 polskich spółek spoza sektora finansowego, które prowadzą zagraniczną ekspansję (i zgodziły się udostępnić dane). Ich zagraniczne aktywa wynoszą 12,4 mld USD.

None
None

— Te firmy mają w 66 krajach na wszystkich kontynentach blisko 500 filii zagranicznych, których sprzedaż wynosi 21,2 mld USD, a zatrudnionych jest w nich według moich szacunków ponad 30 tys. osób. Pierwsza trójka się nie zmieniła, tylko PGNiG i Asseco zamieniły się miejscami. Pojawiło się osiem nowych firm, dwie odmówiły podania danych, a Morpol wypadł z rankingu, bo został przejęty przez norweską firmę i nie jest już polską spółką — mówi Agata Wancio z IBRKK.

Choć z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że skumulowane inwestycje polskich spółek za granicą wynoszą ponad 50 mld USD, to eksperci Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur oceniają, że 20 mld USD z tej kwoty stanowi tzw. kapitał w tranzycie, czyli przepływy kapitałowe, które mają na celu optymalizację podatkową. Te pieniądze nie oznaczają budowy fabryk czy otwierania sklepów. Dlatego zbadane przez instytut spółki reprezentują ponad 30 proc. całego polskiego kapitału zainwestowanego poza krajem. Wśród nich aż pięć firm: Ferro, Asseco Poland, PZ Cormay, Selena i Bioton ma większe operacje za granicą niż w Polsce. Zagraniczna sprzedaż, zatrudnienie i aktywa stanowią już ponad 50 proc. ich całkowitej działalności. Najwięcej filii zagranicznych ma Asseco — aż 161, ale 80 z nich należało do przejętej spółki z Izraela. Na drugim miejscu jest Comarch z 35 filiami. Najwięcej zagranicznych oddziałów polscy przedsiębiorcy mają w Europie Zachodniej i Środkowej — 275, na Bliskim Wschodzie 97, a w Europie Wschodniej — 61. Eksperci IBRKK ocenili też, jak wyjście za granicę przyczynia się do zwiększenia innowacyjności firm. Okazuje się, że rodzime przedsiębiorstwa wciąż jeszcze niewiele inwestują za granicą w badania i rozwój.

— Najwięcej w stosunku do przychodów — 13 proc. — wydaje Comarch. To tyle samo co Microsoft — mówi Agata Wancio.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane