Manifest kardynała Bergoglio przeciwko korupcji

DI, PAP
opublikowano: 24-03-2013, 10:45

Stanowczy, szerzej nieznany, manifest papieża Franciszka przeciwko korupcji opublikował w niedzielę włoski dziennik „Il Sole-24 Ore”. To fragment książki kardynała Jorge Mario Bergoglio „Wyleczyć się z korupcji” ukazującej się właśnie we Włoszech.

Tekst, nazwany mową oskarżycielską dawnego arcybiskupa Buenos Aires, jest dogłębną analizą mechanizmów powstawania i szerzenia się korupcji, która - jak podkreśla autor - wyniszcza moralność.

Kardynał Bergoglio napisał, że można wybaczyć wiele grzechów, ale nie korupcję.

“Bardzo dobrze nam zrobi, jeśli – w świetle Słowa Bożego- nauczymy się rozpoznawać różne przypadki korupcji, które nas otaczają i nam zagrażają ze swymi pokusami” - stwierdził kard. Bergoglio.

Dodał następnie: “Bardzo dobrze nam zrobi, jeśli będziemy powtarzać jeden drugiemu: +Grzesznik tak, osoba skorumpowana- nie!+ i będziemy mówić to z niepokojem, by nigdy nie zdarzyło się, że zaakceptujemy korupcję jako jeszcze jeden grzech więcej”.

„Skorumpowanemu życie mija na chodzeniu na skróty oportunizmu kosztem godności swojej oraz innych”- ocenił ówczesny argentyński kardynał.

"Skorumpowany ma minę: co złego, to nie ja; ma minę +świętoszka+, jak mówiła moja babcia. Zasługuje na doktorat honoris causa w dziedzinie kosmetyki społecznej”- podkreślił obecny papież jeszcze jako kardynał. Wyraził też opinię, że „najgorsze jest zaś to, że ktoś taki sprawia, że mu się wierzy”.

“Chociaż mówimy: +grzesznik- tak+, to krzyczymy z mocą: +ale skorumpowany- nie!+”- podsumował Jorge Mario Bergoglio.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane