Marcegaglia rozwinie skrzydła w Szczecinie

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 06-05-2008, 00:00

Grupa, która produkuje rury w Polsce, dołączy do największych inwestorów z Italii. Chce strefy ekonomicznej.

Włoska firma myśli o walcowni za 310 mln zł

Grupa, która produkuje rury w Polsce, dołączy do największych inwestorów z Italii. Chce strefy ekonomicznej.

Szczecin ma szansę na wielką inwestycję. Włoska Marcegaglia złożyła w urzędzie miasta list intencyjny. Obiecuje zainwestować 90 mln EUR (310,5 mln zł) w walcownię, w której zatrudni 170 osób, o ile wybrany przez nią teren zostanie objęty specjalną strefą ekonomiczną. Chodzi o dwie działki o powierzchni 19,7 ha i ponad 29 ha. Rada miasta już podjęła uchwałę w tej sprawie.

— Strefa ekonomiczna to jeden z najważniejszych warunków Włochów. Trwają jeszcze rozmowy z inwestorem, ale jestem dobrej myśli. Na niemal 50 ha zlokalizowanych w pobliżu dawnej Huty Szczecin, przy porcie i bocznicy kolejowej, firma chce zbudować zakład o powierzchni 100 tys. mkw. Wniosek o objęcie strefą czeka na opinię wojewody — mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

— Liczymy, że do końca maja inwestor i miasto złożą w strefie wniosek. Szacujemy, że wczesną jesienią teren wejdzie do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a 6-8 tygodni później wydamy zezwolenie na działalność — dodaje Izabela Fechner ze strefy.

Logiczny krok

Przedstawiciele Włochów twierdzą, że jest zbyt wcześnie, by opowiadać więcej o projekcie. Walcownia to jednak inwestycja, która wcześniej czy później musiała trafić do Polski. Włosi już produkują w naszym kraju podzespoły dla przemysłu AGD i rury. Mają fabrykę w Praszce na Opolszczyźnie (kupili ją i zmodernizowali w 2005 r.). Budują zakład w Kluczborku — ponad 40 ha na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej firma kupiła w 2006 r. Początkowo Marcegaglia planowała tu inwestycję za 40 mln EUR (138 mln zł), ale skończyło się na 250 mln EUR (862,5 mln zł) i decyzji o budowie najdroższego zakładu koncernu w regionie.

Dzięki planowanej walcowni w Szczecinie polskie zakłady miałyby szybszy dostęp do materiałów. Koszt dostarczenia wsadu drogą morską jest najniższy.

— Marcegaglia rozważała różne lokalizacje w pobliżu dużego portu, a Szczecin okazał się najbardziej odpowiednim kandydatem — opowiada Izabela Fechner.

Jeśli plany Marcegaglii się powiodą, będzie to jedna z największych włoskich inwestycji w Polsce w ostatnim czasie, a sam koncern dołączy do grupy najpoważniejszych przedsiębiorców z Italii. Dotąd najwięcej zainwestowały w Polsce Fiat, grupa bankowa Unicredito i Indesit. W 2006 r. wartość włoskich inwestycji w naszym kraju sięgnęła 1,3 mld EUR (4,5 mld zł).

Kobieca ręka

Założona w 1959 r. Marcegaglia to koncern rodzinny. Obecnie szefuje mu Emma Marcegaglia, 42-letnia „stalowa dama”, która w tym miesiącu przejmuje stery włoskiego związku przemysłowców Confindustria. Firma ma na świecie 47 fabryk, produkuje rocznie 5 mln ton stali, co daje dzienną średnią na poziomie 5 tys. km rur i blach. Zatrudnia 6,5 tys. osób, a jej obroty w 2007 r. sięgnęły 4 mld EUR (13,8 mld zł).

Małgorzata Grzegorczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu